Ramazan’da Diyet Yapmak

Ramazan ayında da diyet yapılabilir. Oruç tuttuğunuz süre zarfında hali hazırda sürdürmüş olduğunuz diyetinize devam edebilirsiniz. Ama zayıflama amaçlı, sadece diyet olsun diye oruç tutmak yanlıştır. Bunu hatırlattıktan sonra geçelim “Ramazan’da nasıl kilo kontrolü sağlanabilir” konumuza. Ramazan’da zayıflamak ve kilo kontrolü sağlamak için sahura kalkmak şart. Okumaya devam et “Ramazan’da Diyet Yapmak”

Oruç Tutarken Diyet Yapmak

Ramazan ayında kilo almamak için iftardan sonra kesinlikle en az 20 dakika yürümek gerekiyor. Malumunuz bu yıl Ramazan Ayı yaz aylarına denk geldi. Serin yaz akşamlarında 1 saat yürüyüş yapmak da zor olmasa gerek. Bu fırsatı iyi değerlendirin ve iftar sonrasında yemeği sindirdikten sonra en az yarım saat yürüyün. Bu sayede metabolizma hızınız artar. Sahura kadar da en az 2 litre su içerseniz oruç tutarken kilo almak gibi bir sorun ile karşılaşmamış olursunuz. Okumaya devam et “Oruç Tutarken Diyet Yapmak”

Ramazanda Diyet Yapmak

Ramazan ayında oruç tutarken zayıflamak zor. Ramazanda diyet yapmak kilo verdirmeyebilir. Aksine pek çok insan oruç tutarken kilo alır. Oruç tutup aynı zamanda kilo alan insanların yaptığı en büyük hata hem iftarda hem de sahurda kilo yapacak, yağlı ve aşırı kalorili yiyecekler yemektir. Her 2 öğünde de yemek yedikten kısa bir süre sonra uyunduğu için yediğimiz yiyeceklerin yağa dönüşmesi son derece kolaydır. Okumaya devam et “Ramazanda Diyet Yapmak”

Sahurda Yapılacak Kolay Yemekler

Sahurda hem tok tutacak hem de yapılması kolay, yapımı en kolay yemek elbet de menemen. İçinde yumurta olduğu için uzun süre tok tutar. Domates, biber, soğan ve yumurta birleştiğinde hem basit hem de tok tutan güzel bir sahur yemeği çıkar ortaya. İçine 3 yumurta koyarsanız ve tam tahıllı ekmekle yoğurt ya da ayran eşliğinde yerseniz sizi akşama kadar tok tutar. Okumaya devam et “Sahurda Yapılacak Kolay Yemekler”

Sahurda Yenmesi Gerekenler

Sahurda Ne Yemeliyiz Ne Yememeliyiz? Ramazanda Sahurda Ne Yemeli, Sahurda Ne Yenir? Sahurda tok tutan yiyecekler. İştah Kesmenin Yolları ve Tok Tutan Yiyecekler. Uzun süre tok tutan yiyecekler. Süt, yumurta, mercimek, fasulye, bulgur, tam tahıllı kepekli ekmek, bol su içmek, şekersiz çay, yeşil çay, peynir ve yoğurt yiyin acıkmayın, kilo almayın ve rahat oruç tutun.

İşte Sahur Menüsü.

Ramazanda böyle beslenin…

Kepekli Makarna: Günlük gıda tüketiminde önemli bir yere sahip olan lifli besinlerdendir. Bu besinler yendikten sonra hacimlerinin yüzde 20’si kadar genişleme özelliğine sahip oldukları için tokluk hissi verirler.

Esmer Pirinç: Kan şekerini dengede tutarak açlık hissinin önüne geçen karbonhidratların başında gelen esmer pirinç, uzun süre acıkmamanızı sağlar. Bu nedenle yemeklerinizde esmer pirince yer verin.

Yulaf Ezmesi: Tokluk ve şişkinlik hissi veren besinlerin başında gelir. Fakat yulaf ezmesini süt ile değil su ile yapmakta fayda vardır. Sütle yapıldığında ise sütü tercih edin.

Tok kalmak için yapmanız gerekenler

Krom: Krom vücuda insülin dengesini korur. Bu denge kan şekerinin düşmemesini veya azalmaması açısından çok önemlidir. Kan şekerinin düşmesi açlığa yol açar. Krom ihtiyacınızı karşılamak için fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler ve tahıl ürünleri yemek gerekir.

Albümin: Bir tür taşıyıcı proteindir. Can sıkıntısını giderir ve iştahı kapar. Bu protein, triptofanı oluşturarak beyine taşır ve serotonin üretimini arttırır. Bezelye, fıstık ve fasulyede bulunur.

Fruktoz: Meyvelerden elde edilen doğal şekerdir. Fruktoz kan şekeri dengesini kesinlikle etkilemez. Ayrıca yemek sonrası tatlı ihtiyacı duymanızı engeller. Çilek ve bal früktozun kaynağıdır.

İyot: Tiroid hormonlarının yapımı için gereklidir. Açlık duygusunu engeller. Balık, iyotlu tuz ve soğanda bulunur.

1. Muz

Açlık hissettiğiniz zaman abur cubur yerine yıl boyu bulabileceğiniz ve fiyatı da uygun olan bu meyveyi tercih edebilirsiniz. Sizi tok tutar ve birçok abur cuburdan daha az yağ ve şeker içerir.

2. Yumurta

Haftada 12 tane yemediğiniz müddetçe yumurta vücudunuzun protein ihtiyacı açısından idealdir. Proteinli yiyecekler daha uzun süre tok tutar.

3. Badem

Fındık ve bademin iyi birer atıştırmalık yiyecek olduğu fikrini yaygınlaştıran Dr. Mehmet Öz’dür herhalde. Badem asit ve protein açısından zengindir. Bir avuç badem sizi uzun süre tok tutar.

4. Avokado

Sanılanın aksine avokado içindeki tekli doymamış yağ asitleri ve protein sayesinde sizi uzun süre tok tutar.

5. Fıstık ezmesi

İçinde yüzde 100 kavrulmuş fıstık olan fıstık ezmesi hidrojenize yağ, şeker ve ekstra tuz içermez. İçindeki protein ve tekli doymamış yağlar hem sağlıklıdır hem de tok kalmanıza yardımcı olur.

6.Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi çok az şeker ve bol miktarda lif içerir. Hazırlaması da çok kolaydır. Bir kasesi sizi saatlerce tok tutabilir.

7. Elma

Elmalar lif deposudur. Günde bir tane elma yerseniz mideniz lifle dolar ve sürekli yemek yemeyi düşünmezsiniz!

Sahurda Ne Yersek Acıkmayız?

Evet güzel bir soru. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı boyunca bu soruyla sık sık karşılaşacağız; sahurda ne yersek uzun süre tok kalırız ve hiç acıkmayız? İştah kapatan, enerji veren, daha uzun süre tok kalmamızı sağlayan ve acıktırmayan bir takım yiyecekler var. Sahurda oruç tutmaya başlamadan önce bu tür yemekler yemek bizi daha uzun tok tutar. Okumaya devam et “Sahurda Ne Yersek Acıkmayız?”