Aşk Nasıl Bir Şey Nasıl Bir Duygu ?

Aşk nedir, insan aşık olunca neler hisseder, aşık insan nasıl belli olur, birinin bize aşık olduğunu nasıl anlarız, aşıkken neden onu çok isteriz, aşık insan neden sağlıklı düşünemez, aşk insanı neden ve nasıl değiştirir, aşıkken neden beynimiz mantık dışı düşünür hiç düşündünüz mü ? Siz hiç aşık oldunuz mu ? Hani seni deliler gibi seviyorum deriz ya bazen, işte yalan değil. Gerçekten deliler gibi sevebiliyoruz ve bu aşkımıza biz bile akıl sır erdiremiyoruz bazen..

İnsan nasıl deliler gibi sever, aşk insanı gerçekten deli eder mi, insan aşktan nasıl deli olur ?

Evet, aşk insanı deli ediyor. Bilim adamların aşık insanlar üzerinde bir araştırma yapmış ve bunu ispatlamış !

Bilim adamları, çılgınca aşk yaşayan insanların beyninde meydana gelen kimyasal hareketliliğin, obsesif kompülsif bozukluk bulunanlarla benzerlik gösterdiğini ortaya çıkardı. Böylece “Deliler gibi sevme” kavramı yepyeni bir anlam kazandı. National Geographic Türkiye, Sevgililer Günü’nün kutlanacağı şubat ayı sayısında aşkı kapak konusu yaptı.

KAPAK konusunun yazarı Lauren Slater, “karasevda” ve aşkın bilimsel tanımını yapıyor. Slater’in yazısına göre, âşık olan insanların beyinlerindeki kimyasal etkileşim, obsesif kompülsif davranış bozukluğu olan kişilerinkiyle benziyor. Anlamı: Aşk ile akıl hastalığını ayırt etmek zordur. Bunun da anlamı: Aşktan uzak durun.

Aşk bi hastalıktır !

Tıpkı M.Z. gibi günümüzde de birçok kişi, psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilen ‘takıntılı aşk hastalığına’ yakalanabiliyor. Platonik bir aşk zaman içerisinde takıntılı bir hale dönüşerek; kişinin bütün duygu ve düşüncelerini esir alabiliyor. Karşı tarafın haberi olmaksızın hissedilen bu yoğun duygular zaman içerisinde tehlikeli bir boyuta dönüşerek hem kişinin kendisine hem de karşısındakine zarar vermesine kadar ileri gidebiliyor. İkili ilişkilerde de takıntılı aşkın farklı yüzleri ortaya çıkıyor…

Birbirlerine psikolojik veya fiziksel olarak zarar veren ancak ayrılmayı bir türlü göze alamayan çiftler kendilerini bir aşk çıkmazı içerisinde buluyorlar. Ayrılan tarafı aklından bir türlü çıkaramayan terk edilen kişi, geride kalan olmayı bir türlü kabul edemiyor ve tekrar bir araya gelmeye dair takıntılı düşünceler geliştirmeye haşlıyor.

Aşık olduğu kişiyi aklından bir türlü çıkaramıyor; başkası ile yeni bir ilişkiye bağlanma düşüncesine tahammül bile edemiyor. Takıntılı aşk hastalığı zihnini ele geçirirken, tekrar bir araya gelseler bile bir türlü gerçekleşemeyecek olan mutlu bir ilişkinin hayalini kuruyor.