Aşk Evlilikleri Neden Biter?

aşk evliliğiAşk evliliği mi yoksa mantığın ön planda olduğu ve akla dayalı, akılcı kurulan ve sevgi temelli evlilikler mi? Görücü usulü evlilikler genellikle mantıklı verilen kararlar sonucu olur. Aşk evlilikleri ise iki kişinin karar verdiği ve duygularla hareket edilen oluşumlardır. Aşk evlilikleri, çoğu zaman hüsranla biter.

Bunun sebebi aşkın bittiği yerde görevi sağlam temellere dayalı sevginin devralmamış olmasıdır.

Aşkın ömrü 2 bilemedin 3 sene. İnsan beyni aşık olunca sağlıklı çalışmıyor ve aşık olduğu insan ve yaşadığı aşk konusunda hep olumlu şeyler düşünüyor. Aktif aşk sırasında kusurlar, hatalar, yanlışlar ve inkansızlıklar göze görünmezken, her şey toz pembe ve mümkün görünüyor.

İşte insan en olmaz insana bu yüzden umut bağlıyor. Aşıklar söz dinlemiyor. Çünkü aşıkların beyni, bizler gibi, normal insanlar gibi işlemiyor. Aşka odaklanan beyin ve salgılanan hormonlar mantığa kafa tutup duyguların ardı sıra sürükleniyor.

Aşk sınırsız, bitmez, tükenmez bir şey değil ve işte bu sebeple aşk evliliği yapan insanların aşkı bittiğinde evlilikleri de bitiyor. Mantık devreye girince bütün kusurlar, hatalar ortaya çıkıyor. Ve tahammülsüzlük baş gösteriyor.

Evlilik önemli bir olay ve evlenmeden önce enine boyuna her şeyi düşünüp öyle adım atmak gerekiyor. Anlaşamadığınız, kafa olarak uyuşamadığınız, aynı dili konuşmadığınız biriyle sırf ona aşıksınız diye bir hayat yaşayamazsınız.

Bilgeis…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir