Aşkın Gözü Kör Mü?

Aşkın gözü kör olur demek ne demek? Aşık olduğunuz insana karşı bir takım davranışlar geliştiriyorsunuz. Başkalarında görseniz kınayacağınız pek çok hareketi aşkınızda gördüğünüzde umursamıyor, yok sayıyorsunuz. Onun hataları, kusurları ve yanlışları gözünüzde görünmezken hep iyi tarafları büyüyor. Aşkınız sizin için kusursuz.İşte buna aşkın körlüğü deniyor. Tabi her şeyin de bir sınırı var!

Aşkın da bilim adamları tarafından belirlenmiş belli bir sınırı var. Ortalama 2 yıl süren o kör aşık sendromu bir süre sonra gözleri gören gerçekçi aşık durumuna dönüşüyor.

Aşk evliliklerinin kısa sürmesi belki de bu yüzden. Belki de aşk bitip sevgi başladığında o umursamadığınız pek çok kusur gözünüze batmaya başlıyor. Her şeyi onaylayan ve aşkına karşı büyük bir anlayış besleyen kişi gidiyor yerine her şeye bir kusur bulan, alınan, kırılan ve sürekli şikayet eden bireyler geliyor.

Sen eskiden böyle değildin

Aslına bakarsanız siz de eskiden böyle değildiniz. Eskiden kastınız o kör kütük aşık olduğunız dönemler işte. Eşiniz de sizin için aynı şeyleri düşünüyor. O da size sık sık sen çok değiştin diyor. Siz aslında değişmediniz. Aynısınız ama birbirinize bakış açınız değişti. Daha keskin ve gerçekçi bir bakışınız var artık.

Daha mantıklı olmaya ve sevgiye daha çok değer vermeye çalışın. Unutmayın aşk denilen duygu beyni bir süre değiştiriyor ve mantık olgusunu yerle bir ediyor. Eğer aşkınızın bittiğini düşünyorsanız üzülmeyin. Her aşk bitmeye mahkumdur. Oysa sevginin bir sınırı, hududu, mantıksızlığı ve çaresizliği yoktur. Sevgi bitmez.

Eşinizi ya da sevgilinizi seviyorsanız ona karşı daha mantıklı olmaya ve onu olduğu gibi kabul etmeye çalışın.

“Aşkın Gözü Kör Mü?” için bir yanıt

  1. Aşk güzel bir şey. Herkes aşkı yaşamalı. Herkes aşık olmalı. Kör de olsak kütük de olsak aşık olmalıyız sevgili dostlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir