Evlenmekten Korkuyorum

evlilik korkusuEvlenmekten, evlilikten, yeni bir hayata başlamaktan, evinizden ayrılarak yeni bir düzen ve aile kurmaktan, kocanızın ve evinizin sorumluluğunu almaktan korkuyor musunuz? Yok ben başaramam olmaz, evlenirsem mutlu olamam mı diyorsunuz. İnsan evlenmekten neden korkar? Evlilik kötü bir şey mi, yoksa mutlu olunur mu? Mutsuz çiftleri görerek umutsuzluğa kapılmayın. Mutlu çiftler de var!

Evlilik korkusunun kuşkusuz ilk sebebi ailenin ve çevrenin empoze ettiği evlilik kötüdür düşüncesi. Çevremizdeki evli insanlar bekarlık sultanlıktır, şimdi ki aklım olsa evlenmezdim, bekarlık gibisi yok, boşver evlenme sakın, evlilik büyük sorun vb. şeyler söyledikçe içten içe evlilikten soğumaya ve korkmaya başlarız.

Bir de bağlanma korkusu vardır. Özgür yaşamaya alışmış bireyler bir başka hayata bağlanmaktan korkar. Günümüzde evlilik yaşı gittikçe büyüdü ve ortalama 28 yaşına dayandı. O yaşa kadar bekar kalan kişiler, haliyle tek başına karar verme ve yaşamaya da alışıyor. Evlilik fikri, ayak bağı ve bağlanma olarak düşünülüyor, insanlar evlenmekten kaçıyor.
evlilik korkusu
Bencil ve sadece kendini düşünen kişilerin evlenmekten korkması daha bir farklı oluyor. Zaten bu yapıdaki insanların tedavi görmesi ve bencillikten sıyrılması gerekiyor. Evlilik paylaşıma dayalı bir kurum ve paylaşmayı bilmeyen ve sevmeyen insanlar evlilik hayatını yürütemiyor.

Evlilik korkusunu yenmek için kişinin özgüveni kadar başkalarına da güvenmesi gerekir. Bu korkuyu yaşayanların, paylaşmayı öğrenmeleri ve önyargısız olmaları gerekir.

Evlilik korkusu yaşayanlar doğru bir ilişkiden neler beklediklerini tam anlamıyla düşünmelidirler. Düzgün, düzenli ve disiplinli yaşamak, kişisel başarının anahtarlarından biridir. Sağlıklı toplumlar, sağlıklı ailelerden oluşur.

Sağlıklı evlilikler bir toplumun en sağlam dinamikleridir. Bu nedenle düzenli, başarılı bir yaşam ve sağlıklı, uzun ilişkiler yaşayabilmek için gerekirse psikolojik destek alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir