Evlilikte Kavga Olmaması İçin İletişim Şart

İletişimsizlik her çevrede ortamda olduğu gibi evlilikte de olabilir. İletişimi eşler bazen koparabilir askıya alabilir ya da iletişimsizliği kendileri koyabilir. İletişimsizlik eşlerin kendilerine yeteri kadar zaman ayıramamasından kaynaklanan bir sonuçtur. Güzel bir şey değildir.

Kişilerin birbirleriyle konuşamaması ya da konuşacak zaman ayırmaması gibi durumlar evlilikte hoş durum değildir diye yorumluyorum ben. Küslükler olsa bile iletişim çok farklı bit boyut o boyuta girmemek gerek.

Çünkü her iki taraf da zıt bir durumda olabilir kendilerini değişik davranışlarda kırıcılıklarda belki de bulabilir. Birbirine zaman ayıramayan eşler iletişimsizlik denen şeyin kölesi olurlar.

Tamamen klasik monoton bir hayatla yaşarlar.

Hep böyle devam ederler.

Bazı eşler bu durumdan bir şey istemez ve beklemezler; memnundurlar.

Ama bazıları da bu iletişimsizliği bir sorun haline getirip oturup konuşmak tartışmak çözmek isterler.

Bence de yapılması gereken davranış biçimi bir sorun teşkil ettiğinin düşüncesine varmak ve sonra da bunu oturup konuşmak çözmeye çalışmaktır. Bu bir sorundur. Sorun değil gibi davranılmamalıdır.

Eşler birbirlerinden yaptıklarından habersiz bir çare nasıl yaşar? Aynı evdeler aynı hayata baş koymak için evet demişler ama bu durum nasıl bir durumdur. Evet dedikleri mantığa hayır diyen bir mantıktır.

İletişim aşamaları süreçleri olan bir uygulamadır. Herkes her eş her evlilik en geneli iletişim sürecini oluşturamazlar. Çünkü çiftlerin aynı ev aynı hayat psikolojilerinin birbirlerine aşılamaları gerekmektedir.

Bu aşılamadan sonra iletişim ve iletişimin gerektirdikleri işleme girecektir.

Hemen hemen her evlilikte önceleri iletişim kopukluğu olabilir, yeni evliliklerde bu doğal bir durum olabilir.

Çünkü daha yeni hayata yeni adımlar atılıyor. Bir bebeğin yeni yürümeyi öğrenmesi gibi onlarında bunu öğrenmeleri bilincine varmaları alışmaları gereklidir.

Asla mutlu bir evlilik istiyorsanız iletişimi güçlendirmeden etme çabalarına bürünmeyin.

İletişi en şartıdır. Birbirinize zaman ayırmak iletişim halinde olmak yaptıklarınızdan ettiklerinizden planlarınızdan eşinizi de haberdar etmek gibi davranışlara iletişeme girmezseniz sorunlar yaşarsınız.

Eşiniz haberi olmayan bir konuya dair hep benim neden haberim yok gibi ben neden bilmiyorum ne zaman oldu ne zaman yaptın en son ben öğreniyorum sözleri tarışma çıkartacak cinsten sözlerdir.

Bu kadar aslında içten bakınca basit durumlarda tartışmalara girmeyin kalplerinizi yok yere kırmayın.

Birbirinize hep danışarak haberdar ederek ilerleyin yolunuzu.

Zaten siz iki ağaç kolu gibisinizdir gövdeniz de birdir. Hayatını birleştirmiş iki insana yakışan en güzel davranışlardır bunlar.

Mutluluklar dilerim…

Sitenin Meleği.