EVLİLİKTE SORUNLARI BÜYÜTMEK

Evlilikte ya da flört dönemlerinizde temel rahatsızlık konusu nedir? Sorunları büyütmektir. Sorunlar bazen çözülmeden ya da yeterince ilgi görmeden kapatılırlar.

Bu kapatılmalar büyür büyür ve kocaman bir sorun olur karşınıza gelir. Oysa zamanında siz ufak sorunlarını güzelce halletmiş ve bunları kapatmış olsaydınız bu kadar birikme söz konusu olmaz ve daha sorunları çözüme gitmiş rahat çiftler olurdunuz.

Evliliklerinde temel sorunlarından biri budur. Eşler aralarındaki sorunları çözemezler. Konuşamazlar tartışırken tartışma kavgalara dönüşür kısır bir döngü gibi ilerler her şey.

Sorunlar büyütülmemeli ne var ne yok konuşulmalı ama sakin olunmalıdır. Ne dertler var şu dünyada ve ne dertliler. Ufak şeyler sevginizi yıpratır siz farkında olmadan ilişkinizden soğumanıza sebep olurlar.

Siz bu ilişkinizi kemiren döngüye düşmemelisiniz. Eşinizi dinlemeli onunla gerçekten düzgünce konuşmayı becerebiliyor olmalısınız. Hemen kırılgan olup konuşmamayı tercih etmemelisiniz.

Susarak çözümler kendi kendine önünüze gelip bir yola gidecekmiş gibi durmazlar tabi ki. Siz konuşmalı siz düşünmeli hal çaresine karar vermelisiniz. Tek başınızı düşünmemelisiniz. Siz derken hem sizden hem de eşinizden bahsediyorum. Sorunlarınızı bir bütün gibi ele almalısınız.

Senin sorunun ya da benim sorunum demek baştan yapılan büyük bir hatadır. Bu hatayı daha da köreltmektir. Kızıştırmaktır. Eşler sinirle kalkarlar ve zararla otururlar. Üzülen siz olmayın canınız yanmasın boş yere yok şeylerden kendinizi germeyin.

Sorunlarınızı çözerken;

– Yapıcı olun ve sizin mutluluğunuzdan sevginizden daha önemli bir şey olmadığını hep aklınızın bir köşesine yazın.

– Kırmakla bağırmakla sorunlar çözülmez. Sakin olmalısınız.

– Konuşurken karşınızdakinin yüzüne bakarak gözlerine bakarak konuşmalısınız.

– Eşinizi daha da kırmak amaçlı sözler değil yapıcı sözler kullanmalısınız. Sinirliyken kullandığınız sözler ortamın daha da bir kördüğüme gitmesine neden olabilir.

– Kaba kuvvet asla olmasın. Çok kırıcı bir davranıştır bu. Sevdiğiniz bir insanın canını nasıl yakmak istersiniz ki. Onun bu çok incinmesine neden olacaktır.

Kötü boyutlara gitmesini istemiyorsanız kibritle bir samanlığı yakmayın. Kendinizi yakmayın. Çocuklarınız da varsa yapıcı olmayı çözümcü olmayı bilin. Bilmiyorsanız da öğrenin. Evlilik demek aşk demek ilişki demek emek demektir.

Sitenin Meleği.