Evlilikte Yaş Farkı Ne Kadar Olmalı

Evlilikte erkek mi kadından büyük olmalı, kadın mı erkekten büyük olmalı yoksa ideal ve mutlu evlilik için erkekle kadın aynı yaşta mı olmalı. Erkek kadından en çok kaç yaş büyük olursa evlilik mutlu olur, kadın erkekten büyük olursa evlilik nasıl olur, ideal evlilik yaşı kaçtır, kadın ve erkekler evlenirken kaç yaşında olmalıdır ?

Kadın erkekten büyük olursa evliliklerinde çift mutlu olabilir mi ?

Evlilikte yaş farkı sorunu !

Erkek ne kadar büyük olabilir?

Erkeğin yaş farkının 3-5 yılla sınırlı kalması ideal olarak görülür. Ancak 10 yılın üzerine çıktığı durumlarda o ilişkiye ve kişilere farklı bir gözle bakılır. Yaşça epey büyük olan erkeğin kariyeri ya da maddi durumunun genç bir kadın için etkileyici olduğu, kadın açısından bir çıkar ilişkisinin söz konusu olabileceği düşünülür.

Olgun kadın-genç erkek ilişkisi

Kızı yaşında bir kadınla birlikte olan erkek mi yoksa oğlu yaşında bir erkekle birlikte olan kadın mı daha çok tepki görür? Tabii ki ikinci şık… Oysa “aşkın yaşı olmaz” değil midir bizim en sahiplendiğimiz özlü sözlerden biri? Yaşça küçük olan, büyüğün olgunluğundan, hayat tecrübesinden faydalanmak isterken, büyük olan da diğerinin enerjisine hayran olamaz mı? Tabii bir de kişilik meselesi var.

Her olgun kişi, yaşından beklendiği gibi köşesine çekilmiş, ağır adımlarla ilerliyor olamaz. Ya da bir gencin yaşından beklenenin çok ötesinde olgunluk sergilediği durumlar yok mu sizin gözlediğiniz?

Yaşı bırakıp, gelişime bakalım

Evlilikte yaş farkı meselesine bakmak, bugüne kadar sabitleşmiş fikirlerin biraz dışına çıkmalıyız. Hayatta her şey bizim düşündüğümüzden farklı olabilir. Bir de tabii asla “asla” dememek gerekir. Düşünün, “Asla kendimden küçük biriyle olamam” ya da “Asla benden 15-20 yaş büyük biriyle evlenemem” dedikten sonra bir gün aşk kapınızı çalarsa?

Yaş ile özdeşleştirilen özellikleri bir tarafa bırakıp kişilere odaklanmak, kişilik özelliklerini tanımaya çalışmak en doğrusu. Yaş farkından ziyade uyuma, gelişim seviyesinin aynı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Birbirine yakın yaşlarda olan insanların hayata bakışlarında derin uçurumlar varsa, sağlıklı bir evlilik yürütmek mümkün olmaz.