HER İLİŞKİ ÖZEN İSTER

Hayatımızın hemen her alanında özen verdiğimiz noktalar vardır. Özen, düzen demektir. Ve bir bakıma da değer verdiğimiz şeylere hayatımızın anlarından pay biçmek ve bu paylara göre de sıralamaktır. Bizler özen verdiğimiz şeylere değer veririz. Bir aşk içinde bu aynıdır bir aile içinde bu aynıdır ve bu bir arkadaşlık ortamı içinde aynıdır. Her şey bir özen sırasından geçer.
Aşk için özen evlilik için özenle aynı değildir.

Dedim ya özen hayatımızın her noktasında var olan bir şey. Bizim verdiğimiz değerler ölçüsünde katlanan değerlenen bir şey ama ölçü farkı var. Evliliğin istediği özen ile aşkın istediği özenin boyutu da farklıdır ölçüsü de farklıdır. Evlilik kutsallıktır iki eşin iki çiftin bir olması hayatlarında bir bütünlük bir birlik kurmasıdır. Ve bu demektir ki kişiler bireysel olarak kendilerine hayatlarına verdikleri özenden hariç olarak daha da büyük özen vermelere gerekir.

Neler için mi? Eş için özen gerekir; kendinizden evvel eşiniz için özende bulunacak onu kendinizden de daha iyi koruyup kollayacak düşüneceksiniz. Diğer bir özen gereği de evinizdir. Evinizde özen ister. Ev konusunun içinde de maddeler yer almaktadır. Bu maddeler; aile içi mutluluktur en kesin en gerekli olan özen konusudur. Olmazsa olmazdır.

Evin temelini ailede eşler arasındaki saygının ve sevginin de temelidir aynı zamanda onun varlığı demek saygı ve sevginin varlığı demektir. Diğer madde aile içi huzurdur. Huzurda mutluluktan sonra gelen tadı bal gibi olan bir duygudur. Bir evde mutluluk ve huzur varsa en güzel temeller atılmış demektir. Doğacak büyüyecek çocuklarınıza da güzel bir aile ortamı güzel bir yaşam ortamı sağlamış olursunuz.

Özen, evliliğin özen aşkın özen hayatın içindedir. Siz onu var etmezseniz ortaya çıkmaz ve siz onu var etmezseniz kendisini gösteremez. O bir canlı gibidir. Sizlerin kalbinde doğar sizlerin kalbinde yetişir büyür ve aynı zamanda öldüğünüz zamanda ölürler. Onun varlığı sizin kalbinizin ve içinizdeki sevgilerin yeşil kalmasının simgesidir.