Kadın Şiddet Görünce Eşinden Soğur Tabi

Kocası tarafından dövülen kadın o kocanın koynuna bir daha nasıl girer hiç düşündünüz mü, yaşadınız mı, yaşattınız mı ya da yaşayanların yerine kendinizi koydunuz mu hiç ? Dayak yiyen kadınlar ne olursa olsun o dayağı asla unutmaz. Yüzde izi geçer de derler gönülde izi asla geçmez..

Şiddet uygulanan bir evde saadet ve mutluluk hiçbir zaman eski tadında olmaz. Olur mu dediniz, yoksa siz de dayak mı yediniz ?

Aile içi şiddet gerek eşlerin birbirine duydukları sevgi ve saygıyı gerekse aile fertlerinin fiziksel ve ruhsal sağlığını ciddi bir şekilde zedeler.

Araştırmalar, şiddetin hedefi olan kişilerde aşağıdaki tepkilerin doğduğunu gösteriyor:

Aşırı korku, korktuğu zamanlarda başlayan titreme krizi, ani seslere karşı aşırı tepki, çarpıntı, öfke patlamaları,

içten içe aşırı kızgınlık ve intikam alma isteği, ürkeklik, sessizlik, çekingenlik, uyku sorunları ve korkulu rüyalar görme, halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi ve ayakta duramama, unutkanlık, umutsuzluk, çaresizlik duygusu,

geleceğe yönelik plan yapamama, karar verme güçlüğü, aşırı mutsuzluk, yaşamdan zevk alamama, perdeleri açma korkusu, sokağa yalnız çıkamama, güvensizlik, kendini sevmeme, kendinde bir sorun olduğuna inanma veya her şey için başkalarını suçlama,

düzgün cümleler kurmakta zorlanma, konuşurken göz iletişimi kuramama, donuk bakma, sık ağlama krizleri, suçluluk duyguları, şiddetle bağlantılı olarak kendini suçlama, duyguların ani değişimi, karışık duygular, uğradığı şiddeti gizleme ya da daha önemsiz gösterme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir