Kültür Uyumu Nedir?

kültür uyumuŞu anda cicim aylarında olabilir veya aşktan gözleriniz kör olmuş olabilir. Şimdi duygusallığı bir kenara bırakıp partnerimizin doğru kişi olup olmadığına bakalım. Sağlıklı bir ilişki için temel bazı hususlar vardır. Eğer anlayış sınırımız normalden geniş değilse bu temeller gözardı edilemez. Sağlıklı ilişkiye sahip olmak için ,

-KÜLTÜR UYUMU:Aynı coğrafya üzerinde olmamıza rağmen ilden ile bile değişen kültür farklılığına sahibiz. Partnerinizle aranızda gelenek, görenek, yemek ve adet farklılıkları varsa flört ederken gözünüze batmasada ilerde büyük sorunlar teşkil edebilir. ( Tabi benim aşkım bu kusurları örter diyebilirsiniz.)

-EĞİTİM UYUMU:Partnerlerin arasında eğitim açısından seviye farkı çok olmamalıdır. Özellikle erkek mümkünse kadından üstün olmalıdır. Doğası gereği baskınlığı seven erkek ilerde bunu gurur yapabilir. Ve aynı seviyede iletişim her zaman önemlidir.

-MADDİ GELİR DENGESİ:Bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi erkek üstün olmayı sevdiğinden erkekler kendilerinden çok kazanan eş istemezler.

-ZEVK UYUMU:Birebir herşeyin uyması gerekmiyor tabi. Ama çiftlerin aynı şeyleri yapmaktan hoşlanması çok önemli. Hele uzun vadeli ilişki düşünüyorsanız siz sinemaya gitmek istediğinizde futbolu seçen partner sizi çıldırtabilir.

KISKANÇLIK DÜZEYİ:Çiftler birbirlerini anlayabilmek için aynı kıskançlık seviyesinde olmalılar. Aşırı kıskançlığın sizi boğabileceği gibi siz kıskanmanıza rağmen kıskanılmamakta sinirlerinizi bozabilir.

FİKİR UYUMU:Her zaman aynı şeyleri düşünmeniz gerekmiyor tabi.. Ama bir sorunu çözmede aynı fikire sahip olmanız önemlidir. Fikir çatışması ciddi sorunlar doğurabilir.

Bugün gözümüze küçük gözüken şeyler yarın bizi ayrılık, boşanma gibi noktalara getirebilir. Aşk adam seçmiyor ama sizin seçme şansınız varsa bu tarz uyumlara dikkat etmekte fayda var. Çoktan size uymayan birine aşık olduysanızda ya sinirlenmemeyi öğrenin yada sinirlerinizi aldırın :))

Emra Nur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir