Sevgilinizle Neden Anlaşamıyorsunuz?

askSevgilinizi seviyorsunuz. Onun da sizi sevdiğinden eminsiniz. Ayrılmak da istemiyorsunuz fakat ortada bir takım sorunlar var, üstesinden gelemiyorsunuz. Aslında anlaşamayacak durum ya da aşılamayacak sorununuz yok fakat bir türlü ortak paydada buluşamıyorsunuz. Bunun nedeninin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Belki de hatayı hep sevgilinizde buluyorsunuz.

İlişkiyi çıkmaza sokan, durduk yere kavga çıkmasına sebep olan, anlaşmazlıklara ve sorunlara zemin hazırlayan 3 önemli hata var. Bu hataları hepimiz yapıyoruz. Farkında olmadan hem sevgilimize hem de ilişkimize zarar veriyoruz. En önemli sorunumuz aslında empati eksikliği. Empati kurduğumuzda her sorun çok daha kolay çözülebilir.

1. Her şeyi sizin bildiğinize inanmak
Belki bütün soruların cevaplarına sahip olan sizsinizdir, fakat düzenli olarak eşinizin hatalarına dikkat çekip düzeltmeye çalışmak onun sinirini bozmaktan başka bir işe yaramaz. Sürekli hata düzeltici konumda olmak sizi itici bir profilin içine sokar.

Ama biraz kendinizi tutmayı, ilişkinin ‘çok bileni’ olmamayı deneyin. Üstelik şunu da göz ardı etmeyin ki, devamlı hatası düzeltilen ya da fikirleri için uyarılan, onaylanmayan kişi, zamanla fikirlerini beyan etmekten kaçabilir. Bu da zaman içinde gerilim ve iletişimsizlik sorununu getirir ilişkiye.

2. İletişim kuramamak
İlişkinizin yürümesini istiyorsanız partnerinizle iletişim kurmak zorundasınız. Bir şey canınızı sıkıyorsa, onu içinize atmaktan ya da partnerinizin kendiliğinden tahmin etmesini beklemektense partnerinize sizi üzen şeyi açıkça anlatın. Aynı şey onun için de geçerli. Eğer onun üzgün ve mutsuz olduğunu seziyorsanız mutlaka neler olduğunu sorun.

Unutmayın, sorunları paylaşmak sizi birbirinize daha da yakınlaştırır. Karşılıklı olarak dertlerinizi içinizde saklamaksa sizi birbirinizden uzaklaştırır.

3. Sürekli kendini savunmak
Bu, çoğu zaman yapan kişiler tarafından fark edilmeden sergilenen bir davranıştır. Eşlerin karşı tarafı anlamaya çalışmadan, sürekli kendilerini savunması, ayrılığı getiren davranış biçimlerindendir. Her davranışa bahane bulmak, kendi davranışlarını sürekli rasyonelleştirmek, karşı taraf sizinle ilgili bir olumsuzluktan şikayet ettiğinde “Sen bunu daha çok yapıyorsun” deyip oku ona çevirmek, onu dinlemeden kendi fikrini söylemek ilişkiyi olumsuz etkiler. Savunma odaklı değil, anlama odaklı bir ilişki kurmak gerekir.

çeşme escort

“Sevgilinizle Neden Anlaşamıyorsunuz?” için bir yanıt

  1. ben artık gercekten cok sıkıldım. karsımdakı ınsan benı anlamıyo ve sureklı sıkıyo benı . dısarıya cıkmamamı ıstyo. ama bnde tam aksıne cıkmak ıstyorum. oyle sureklı cıktıgım da yok. bın de bı. ve her seferndede bu yuzden kavga edyoruz. gereksız kıskanclıkları artk bnı gercekten cok sıktı. onu cok sevıyorum kesınlıkle bırakmak falanda ıstedgm yok ama bu gıdısımız hıc de hayıra benzemıyo. uzuluyoruz ıkımızde. canımız yanıyo. hergun kavga edyoruz… ama bu duruma bı care bulmak ıstyorum hemen . onu bu yuzden kaybetmek ıstamıyorum. onu cok sevıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir