Affetmek Neden Bu Kadar Zor?

Birini affetmek neden çok zordur? Kırıldığımız insanları hemen kolayca affedemeyiz. Büyük ya da küçük, kırgınlığımızın boyutu ne olursa olsun, kalbimiz çabucak düzelmez. Oysa affetmemek, affetmediğimiz insan kadar bize de zarar verir. Kin, nefret, stres insan kimyasını bozan çok zararlı duygulardır. Birinden nefret ettiğimizde aslında kendimize zarar vermiş oluyoruz.

Nefret duygusu insanı kötü bir aura ile çevreler. Negatif düşünceler stres hormonunu tetikler. Biliyoruz ki, günümüzde pek çok hastalığın temel nedeni stres hormonu.

Biri bana en sevdiğin ilk on cümleyi yaz dese “bağışlamak unutmaktır” bunların içinde mutlaka yer alırdı. İyi yaşlanmak istiyorsanız affetmeyi de öğrenmek zorundasınız. Bununla da kalmamalı, affettiğiniz şeyi-kişiyi daha o anda unutmalısınız. Kin tutanlar, öfke duygusundan sıyrılamayanlar kalp damar hastalıkları, kanser, depresyon ve benzeri sorunlarla daha çok ve sık yüzgöz oluyorlar.

“Affetmek Neden Bu Kadar Zor?” için bir yanıt

  1. Affetmek Allaha mahsustur biz insanlar ancak unuturuz. Unutmalıyız da zaten. Unutmasak bunun zararı sadece bizedir değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir