Chrome tarayıcı şifreleri kaydetmiyor sorunu ve çözümü

Uzun süredir böyle bir derdim vardı. Bu sorun ansızın oluştu. Chrome tarayıcının şifreler kısmı tamamen boştu. Bütün şifreler ve kullanıcı adları silinmişti. Üstelik yeniden şifreleri girip her seferinde şifreyi kaydet dememe rağmen hiçbir şekilde şifreler kaydedilmiyordu.

Kullanıcı adını ve şifreyi girip kaydet dediğimde kaydediyor sanıyordum ama ne yazık ki bayağı bir sinir harbi yaşadım. chrome://settings/ girerek, gelişmiş ayarlar linkinden, kayıtlı şifreleri yönet, yani: chrome://settings/passwords kısmına geldiğimde içi bomboş oluyordu.

Bunun nedenini araştırdım ama nette sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım. Ben de sorunu çözmeye yarayacağını umut ettiğim bir şey denedim. Şimdi yaptıklarımı sırasıyla anlatıyorum size. Chrome tarayıcısa şifrelerin kaydedilmemesi gibi bir sorun yaşıyorsanız kesinlikle işinize yarayacağını umuyorum. En azından deneyin.

chrome://settings/

Yani Chrome tarayıcının ayarlar sekmesine tıklıyoruz. Bu sayfanın en üstünde oturum açın kısmı var ve google hesap özetine ulaşın seçeneği var. Buradan Chrome Senkronizasyonu kısmına ulaşıyoruz. Altta Durdur ve Temizle, seçeneği var. Buna tıklayarak senkronizasyonu tamamen siliyoruz.

Daha sonra yine Chrome ayarlar sayfasının başına dönerek buradan, Google hesap bağlantınızı kesin seçeneğine tıklıyoruz ve kısaca şu an kullandığımız kullanıcıyı kaldırıyoruz. Böylece chrome ve google senkronizasyon seçeneklerini tamamen default yani en başa döndürdüğümüz için, yaşanan kararsızlık ortadan kalkıyor. Bundan sonra yeniden google kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaptığımızda yeniden başlamış oluyoruz.

Böylece artık girdiğimiz şifreler de kullanıcı adları da kaydedilmiş olacaktır.

Ben sorunu böyle çözdüm. İnşallah sizin de işinize yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir