DEPRESYONDA OLDUĞUNU ANLAMAK

Depresyon çok önemli bir toplumsal sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu toplum içerisinde yaygındır. Depresyon rahatsızlığı çok az tanılıyor ve depresyon üzerine kulaktan dolma çok sayıda efsaneler yazılıp çiziliyor. Depresyon hakkında insanların geneli yanlış bilgilere sahipler.

Depresyon çok kritik bir konudur. Duyguların çökme halidir bazen Bunların başlıca belirtileri isteksizlik, zevk alamamaktır. Depresyon bazen duyguların çökme halinden başka; bir düşünce yapısını ilgilendiren, bedensel biyolojik tabloları değiştiren ve davranışlar üzerinde etkisi olan bir rahatsızlık türüdür.

Depresyona en çok eşlik eden bir diğer duygu biçimi de bunaltıdır, biz buna iç sıkıntıda diyebiliriz.

Depresyonun diğer hayatın içindeki moral çöküntüleri, sıkıntılı tablolardan ayrılması çok önemlidir. Çünkü doğal hayatın içinde insanın birkaç gün, bir süre hayattan keyif alamaması sıkıntı ve isteksiz olması yaşamın bir özelliğidir. Bu her zaman bir rahatsızlık olarak görülmemelidir. Depresyon diğer çökkünlüklerden ayıran bazı özellikler var;

* Depresyonun Süresi, (en az iki hafta ve daha fazlası)

* Diğer çökkünlüklere nazaran kişideki isteksizlik işlevsel anlamda olmalıdır. Bu sosyal ve mesleki hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa ve kişi bundan zarar görüyorsa depresyonun belirtisidir.

Depresyon; titiz, hassas, duyarlı insanlarda daha çok etki gösterir. Bahar aylarında da depresyon da artış görünür.