İçedönük, Sezgisel, Duygusal, Algısal İnsan

benBilgeis kim, nasıl biri, huyu suyu nasıl? İşte bu da benim (: Daha doğrusu benmişim. Benim karakter analizim bu biçimdeymiş. Belki beni merak edenler olur diye yazmak ve sizlerle de paylaşmak istedim. Okuduğumda ben de nasıl olur ya demiştim, eve tam olarak ben buyum. Bu psikoloji bilimi iyi ki var değil mi (: Nasıl da karakterimiziz, nasıl da karakterimizi yansıtıyoruz..

Sosyal İlişkiler

Dışadönük: Başkalarıyla birlikte olmak enerji verir. Yalnız olmaktan hoşlanmaz, sosyal ilişkileri sever.

İçedönük: Yalnız kaldığında enerji toplar. Kişisel ilişkilerden hoşlanır. Dikkat çekmeyi ve göz önünde olmayı sevmez.
Bilgi Toplama

Mantıklı: Somut gerçeklere önem verir. Deneyimlere güvenir, dikkatli ve mantıklı karar verir.

Sezgisel: Altıncı hissine, sezgilerine, hayal gücüne güvenir. Hızlı karar verir, ayrıntıları görmezden gelebilir.
Karar Verme

Düşünceli: Karara varırken tutarlı, adil davranmaya ve kişisel duygulardan uzak durmaya özen gösterir. Duygusal: Kararlarını duygularıyla verme eğilimindedir. Kararlarının insanları nasıl etkilediği önemlidir.
Değerlendirme Tarzı

Yargısal: Her şeyin bir an önce karara bağlanmasını ister ve belirsizlikleri sevmez. Hedef ve sonuç önemlidir.

Algısal: Karar vermeye zorlanmak strese sokar. Plan ve programları sıkıcı bulur. Hedeften çok süreç önemlidir.

Siz başka tiplerde görülmeyecek kadar şevkatli, kaybedilmiş bütünlüğü tamir etmek isteyen, birlik ve varlık için uğraşan, birkaç kişi veya neden için tutkulu ve canı gönülden savaşan, kendiniz ve sevdikleriniz için dünyaya barış ve bütünlük getirmeye çalışan, bağımsız ve alçak gönüllü, inandığınız şeyler için olağandışı fedakarlıklarda bulunmak isteyen, genelde çok farklı geçmiş çocukluğu olan, anne babalarıyla problem yaşama ihtimali olan, kendisine güvenmekte zorlanan, saflık ve sadelik için uğraşan ama günah içinde yüzebilen, kurban rolü oynayan, sembolleri okuma konusunda Allah vergisi yeteneği olan, düşünceleri hakkında başka, yeni yaklaşımlara açık olan bir kişisiniz.

Enerjinizi kendi iç dünyanızdaki düşünce ve duygulardan alırsınız. Kararlarınızı genellikle kendi kişisel değerleriniz üzerinden alır, özellikle de diğerleri söz konusu olduğunda farklı seçenek ve olasılıkları değerlendirirsiniz. Belirecek yeni bakış açılarına karşı hayatınızı esnek tutarsınız. Sessiz ve yaratıcısınızdır. Çevrenizdeki insanlara karşı gizli bir sıcaklık hisseder, gerek kendinizin gerekse diğerlerinin sürekli bir gelişim ve olgunlaşma içerisinde olduğunu görmek istersiniz.

Çekingen ve yaratıcı insanları önemsersiniz. İleri derecede duyarlı ve sezgisel olduğunuz için sıradışı bir kişisinizdir. İlgilenmeyi seçtiğiniz konularda cömert ve aşırı bir tarzınız vardır. Çok geniş bir bilgi dağarcığınız ve algınız vardır, bunları da genellikle öğretme veya yazma şeklinde ortaya koyarsınız. Günlük ilişkilerde bazı insanlar sizin çekingen ve uzak olduğunuzu düşünebilirler, ancak bu yanlış bir hükümdür.

“İçedönük, Sezgisel, Duygusal, Algısal İnsan” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir