Psikolojik Gerilim Filmlerine Hastayız

Siz de benim gibi psikolojik gerilim filmlerine hastaysanız bu filmleri mutlaka seyretmelisiniz. Tüm zamanların en sevilen, en beğenilen ve en çok izlenen psikolojik gerilim filmleri. Korku filmlerini fazla ürkütücü bulan, daha çok gizem ve gerilim sevenlere yönelik en güzel gerilim filmleri listesi.

En sevdiğim film türü psikolojik gerilim filmleri. Özellikle kimlik filmi gibi içerisinde biraz gizem, biraz korku ve hareket olan filmlere bayılıyorum. Siz de benim gibi gerilim filmlerinden hoşlanıyorsanız verdiğim film isimleri mutlaka işinize yarayacaktır.

Öncelikle Milliyet gazetesinin seçtiği en çok izlenen Psikolojik ve Psikolojik gerilim filmlerine bir bakalım.

1. Fight Club(1999) 1999 yapımı David Fincher filmi. Başrollerde Brad Pitt ve Edward Norton harikalar yaratıyor. Filmde gizli bir yeraltı kulübü olan dövüş kulübü ve bu klubün dövüş bağımlısı üyeleri anlatılıyor.

2.Altıncı His(1999) M. Night Shyamalan’ın başyapıtlarından biri. Filmde ölüleri gördüğünü söyleyen bir çocuk ve ona yardımcı olmaya çalışan psikoloğun hikayesi anlatılıyor. Başrollerde ise Bruce Willis ve Haley Joel Osment var.

3.Akıl Oyunları(2001) Ron Howard’ın yönettiği bu film ,gizli bir görevde bulunan matematik dehasını konu ediniyor. Başrollerde Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Ed Harris bulunuyor.

4.Oyun(1998) Michael Douglas’ın en sevdiğim filmi olan Oyun’da doğum gününde kardeşinin hediye ettiği oyun şirketi kartıyla hayatı altüst olan bir işadamının hayatı anlatılıyor. Filmde Michael Douglas’a Sean Penn ve Deborah Kara Unger eşlik ediyor.

5.Gizli Pencere(2004)Johnny Depp’in psikopat bir yazarı oynadığı film psikolojik gerilim filmi olarak görülmesi gereken bir film. Filmde Johnny Depp’in yanısıra Maria Bello’yu da görüyoruz.

6. 23 Numara(2007) Jim Carrey’in en farklı filmlerinden biri olan 23 Numara’da, sıradan bir adamın bulduğu kitapla hayatının biranda nasıl sıradışı bir hal aldığı ekrana taşınıyor.

7.Diğerleri(2001) Kocasının savaştan dönmesini bekleyen acılı bir eşe hayat veren Nicole Kidman filmin başrolünde. Küçük oğlunun gün ışığına çıkamama hastalığıyla da uğraşmak zorunda olan annenin, evin içinden gelen sıra dışı seslerle hayatı iyice zorlaşır.

8. Makinist(2004) Uykusuzluk sorunu olan bir makinist olan Trevor Reznik (Christian Bale) çalıştığı yerde bir kazaya sebep olunca istenmeyen adam olur. Uykusuzluk sonucu müthiş yorgunluk çeken Trevor neyin gerçek neyin rüya olduğunu anlamaz hale gelmiştir.
Not : Christian Bale bu film için yaklaşık 25 kilo vermiş. Bu adamın bir film için yapamayacağı şey yok bence.

9. 1408(2007) Ünlü korku roman yazarı rolünde John Cusack’ı görüyoruz. Ünlü yazar gezdiği birçok yerden istediği sonucu alamamıştır. En sonunda meşhur 1408 nolu odaya sahip otele gelmiştir .Belki de aradığı öyküyü buradadır ve artık gerçek korkuyla yüzleşmesi gerekmektedir.

10. Çıldırış(2005) Körfez Savaşı’nda başından aldığı bir yaradan mucizevi şekilde kurtulan Jack Starks ( Adrien Brody ), hafıza kaybı problemiyle Vermont’a geri döner. Bir polis memurunu öldürmekten suçlanır ve 1992 senesinde bir akıl hastanesine kapatılır. Starks psikiyatr Dr.Becker ‘in deneylerinde kobay olarak kullanılmaya başlanır, uyuşturucu verildikten sonra deligömleği(Jacket) giydirilerek bir morg çekmecesine hapsedilir.

11.Jacob’s Ladder(1990) Vietnam’da asker olan Jacob savaş sonrası eve döner fakat geçmişle ilgili sorunu vardır. Hatırladığı nadir şeylerden biri de devlet tarafından askerlere verilen bir ilaçtır. Bu ilaç askerlerin gücünü arttırırken aynı zamanda askerlerde şiddet isteği uyandırmaktadır. Tüm bunları hayal meyal hatırlayan Jacob artık neyin gerçek neyin hayal neyin rüya olduğunu bilmemektedir.
Jacob’a Tim Robbins hayat vermektedir.

12. Kayıp Otoban (1997) Bu listeye David Lynch’ten bir koymazsam eksik kalır. Çünkü psikolojik gerilim denilince akla ilk gelen yönetmenlerden biridir Lynch. Filme gelince, bir karı kocanın eve gelen bir video kasetle hayatlarının altüst olması anlatılıyor. “Olayların nasıl olduğu değil, benim aklımda nasıl kaldığı önemlidir.” söylemi filmin temelini oluşturuyor.

Film tutkunlarının verdiği bir diğer psikolojik gerilim film listesi :

1)Kelebek etkisi
2)The jacket(Çıldırış)
3)Makinist
4)Identity(Kimlik)
5)Aç gözünü
6)Akıl oyunları
7)Fight club
8)Sil baştan
9)Donnie darko
10)Deja vu
11)Altıncı his
12)Next
13)Evdeki düşman
14)Çılgınlığın Ötesinde (psikolojik-korku)
15)Davetsiz
16)Seven(Yedi)
17)Silent Hill (Sessiz tepe)
Silent hill ilk dakikalarında göreceğiniz kalitesiz görsel efektler sizi yanıltmasın, film bir bütün olarak incelenirse konu olarak çok güzeldi…
18)Stay(Gitme)
19 23 numara
20) Akıl defteri(Memento)
21)1408
22)Secret window
23)Vanilla Sky
24)The Experiment(Deney)
25) Cube(Küp)

Ve son olarak en yeni psikolojik gerilim film Listesi:

1)İNCEPTİON (BAŞLANGIÇ)
2)MULHOLLAND DRİVE (Mulholland Çıkmazı)
3)AFTER LİFE (DİRİLİŞ)
4)Premonition (Sıradışı)
5)Shutter Island (Zindan Adası)
6)Lost Highway (Kayıp Otoban)
7) Siyah Kuğu (Black Swan)
8) The Skeleton Key(İskelet Anahtar) –> (Gerilim-Korku-Psikolojik)
9)Haute tension(Yüksek Tansiyon)
10)The Shining(Cinnet)–>(Gerilim-Korku-Psikolojik)
11*) Mr. Brooks