SAÇLARIM UZAMIYOR DİYENLER

Saçlar neden uzamaz. Ya da uzarsa da neden geç uzar. Acaba? Saçlarımız bizim diğer tüylü olan bölgelerimize nazaran daha hızlı uzarlar ve kendilerini yinelerler. Ölen saçlar dökülür ve yerlerine yenileri çıkar. Bu demektir ki bir yandan saçlarımız dökülürken diğer yandan da saçlarımız uzayabilir.

Saçların çok uzaması ya da çok az uzaması hormonlara, yaşa, ırka bağlı olarak değişebilen şeylerdir. Ve bir diğer madde de besin değerleridir. Gerekli besinlerin gerekli düzeylerde alınmadığı durumlarda da bu söz konusu olabilmektedir.

Ama genelde ve en çok sık olarak rastlanan şey hormonlardır yaştır ve ırktır. Anneden ve babadan gelen hormonlar sayesinde saçların uzama dengeleri kopyalanabilir.

Annenin saçları hemen uzar kızının da hemen uzar gibi örnekler vardır. Hormon dengelerinin normal standartlarda olmadığı zamanlar da hormonlarınızı dengeleyici ilaçlar kullanırsınız ve bir zaman sonra bu olay da sizin başınızdan gitmiş olur.

Hormon ilaçlarının bir zararı yoktur. Doktora gittiğinizde sizin için yapılan test ve istatistikler sonucunda verilen ilaçlar sizin hormonlarınızı dengeleyecektir. Bu denge de sizin az uzuyor dediğiniz saçlarınızın normal uzama seviyesine gelmesi anlamına gelmektedir.

Bundan olayı eğer çok az uzuyor ya da çok yavaş uzuyor diye bir derdiniz varsa kontrole gidebilirsiniz hormonlarınızın dengesine bakabilirsiniz.

Hormon bozuklukları artık giderilebilir bir seviyedeler korkmanıza da hiç gerek yok. Ama elbette hormonlardan sonra da gelen şey kullanılan saç bakım ürünleri.

Bu saç bakım ürünleri siz farkında olmadan saçlarınıza bakım yaptığınızı düşünürken saçlarınıza arar veriyor olabilir.

Saçlarınızın sağlığı için düşünerek yaptığınız uygulamalar saç derinizin dengesini bozuyor ve uzamamasına sebep oluyor olabilir. Saç tipinize göre olan ve doğru seçile gelen saç bakım ürünlerini tüketmelisiniz. Tavsiyelerle iş yapmadan güvenmeden kendiniz araştırarak ürünlerin kılavuzlarını hitap eden saç tiplerini iyice öğrenerek kullanımlarınızı yapmalısınız.