Şiddet Gören Kadına Neden Sahip Çıkılmıyor ?

dayakKadınların şiddet görmesine o kadar kızıyor ve üzülüyorum ki anlatamam. Hala neden şiddet görmeye devam ediyoruz ? En kötüsü de kocalarımız bizi neden hala utanmadan dövmeyi sürdürüyor ? Bakın bu dayak kelimesini kullanmak bile deli ediyor beni. Yakıştıramıyorum cümle içinde kullanmayı bile kendime.. Kadınlar neden şiddet görür ? O kadar çok nedeni var ki ..Sözde neden..

ŞiddetGenel anlamda şiddet neyse de, eşten görüşen şiddet biraz daha kötü bana göre. Düşünsenize adam sizi dövüyor ve gece gene onun koynunda uyumak zorunda kalıyorsunuz. Hangi kadın bunu kabullenebilir ki ? Bana göre mecbur olmadıkça hiçbir kadın bunu sindiremez.

Bakın durumun vehametine: Araştırmalar, kadınların %70’inin, yaşamları boyunca en az bir kere erkeklerin fiziksel veya cinsel şiddetine maruz kaldığını gösteriyor.

Cinsel şiddet, cinsel taciz, istismar…

Off durum o kadar vahim ki.. İstatistikler canımı yakıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerince son 2 yılda şiddet nedeniyle bin 985 kadın yaşamını yetirdi. Her 3 kadından biri yaşamı boyunca bir kez fiziksel şiddet görüyor. ABD’de de her 15 saniyede bir kadın eş ya da erkek arkadaşından dayak yiyor.

Özellikle cinsel taciz ve tecavüz olayları giderek artıyor. Bütün dünyada kadınlar erkekler tarafındna ezilmeye devam ediyor. Kadınlar, her yerde kadın !

Fiziksel şiddetten daha ağırı da var. Cinsel şiddet !

Bakın istatistikler ne diyor: Her altı dakikada bir kadına tecavüz ediliyor. Güney Afrika’da ise her 90 saniyede. Irak’ta savaşın ilk aylarında 20 bin kadın tecavüze uğradı. Her yıl yaşları 5 ile 15 arasında değişen iki milyona yakın kız çocuğu fuhuşa zorlanıyor. ABD’de her yıl dört milyon kadın şiddete uğrarken, Hindistan’da her gün beş kadın çeyiz kavgası yüzünden öldürülüyor. Çin’de her yıl bir milyon kız çocuğu sadece kız olduğu için daha anne karnındayken öldürülüyor.

Kadın her yerde kadın olmaya devam ediyor..

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin “Çocuk Gelinler Projesi”nin yürütücüsü Özlem Kınal, “Kızlar ekonomi aracı olarak görülüyor. Eğitim çağında okuldan alınıp, 10 bin liraya, kendilerinden büyük adamlarla zorla evlendiriliyorlar. Bu durum Doğu’da neyse Batı’da da öyle. Şiddetin oranında artış olduğunu tespit ettik. Namus cinayetleri adı altında farklı nedenlerle ölümler var” dedi.