SPORLA SAĞLIKLI BİR BEDEN

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, neden? Beden zihin zeka bunlar aslında eş değerde kelimeler. Birbirlerini kovalayan kelimeler. Birbirlerine biz dışarıdan bakınca kimilerimizce ayrı kutup gibi görünse de zincirle bağlıdırlar aslında. Bedenin sağlıklı olması demek sizin zincirlerinizi güçlendirmeniz demektir. Ve bir zincirin en zayıf yeri o zincirin en güçsüz olan yeridir.

Buna dayanarak önce sağlıksız olarak gördüğümüz değerlerden vazgeçmeliyiz daha sonra sağlık adına yapılması gerekenleri bilmeli öğrenmeliyiz. Sağlıklı bir insan zihnini de beslemiş olur. Zihin gücü beden gücü olabilmektedir. Spor kan basıncını yükseltiyor spor kaslarınızı güçlendiriyor. Birçok yararı var. Sıkılık dirilik dolgunluk gençlik demek bana göre. Spor yaşı olmayan sağlığın en temek şartıdır.

Sakın ha ben spor yapmıyorum demeyin. Herkes birer sporcudur aslında ama büyük sporcu var küçük sporcu var özenli sporcu var ve özensiz sporcu var.

Herkes en azından evine yürüyerek gidebilme mesafesine sahiptir ya da işten eve giderken illa ki biraz yürür.

Merdiven çıkar yol yürür bunlar ne kadar basit görünseler de sizin bedeninizi hareketli kılan hareket sisteminizle baş eden bunu ayakta tutmak için size destek veren en önemli unsurlar aslında. Değerlerimizi bilmek sağlığımıza sahip çıkmak gerek. Sağlığının değerini bilemeyen insan ve en başında kendine değer verip kendini önemsemeyen bir insan başka kimseye de aynı şekilde özen ve değer veremez. Bir insan önce kendini bilmeli kendini sevmeli önemseyip değer vermelidir. Kıyamadığı şeyleri önce ben dediği şey ile törpülemelidir.

Sağlık adına atılan adımlar hiçbir zaman boş değildir. İlkbahar yaz sonbahar kış dört mevsim yaşayan bir ülkeyiz. Çok şanslıyız. Bizler dört mevsim yürümeliyiz. Yürümek kasların bedenin zihnin tüm değerlerimizin bir çoğul işidir. Bu çoğul iş sağlık ile tekilleşmektedir. Çok görünen değerler aslında bir tek diz de karşınıza gelir. Sağlığınızı önemseyerek verilen değer tektir. Bir attığınız adım da sağlık da geri dönemeyebilirsiniz. Yürürken de nereye kime nasıl gittiğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Siz nasıl ki boşa kürek çeken bir kayıkçı gibi bir duruma gelmek istemiyorsanız değerlerinizin de kontrolünü öyle sağlamalısınız. Siz nasıl değer verirseniz bedeninize o da size karşılığını verecektir. Ayrıca sağlığın düşmanı en büyük düşmanı stresi bedenden uzak tutmak gerekmektedir. Bedeni o çürütür eritir. Onun varlığı zehir gibi kanınıza işler damalarınızda dolaşmaya başlar.

Adımlar geç atılmasın geç kalınmasın zaman geri dönmez. Durdum durdum demeyin bir köşesinden tutun hadi başlayın bir sebep aramayın zaten en büyük sebep sizin bedeninize vereceğiniz değer olmalıdır.

Sitenin Meleği.