Tsnunami altın fiyatlarını etkiliyor

Yetkililerin Japonya’daki deprem ve ardından gelen tsunami nedeniyle ölenlerin sayısının 10,000’i aşabileceğini açıklaması ve Tokyo’nun kuzeyindeki nükleer santraldeki reaktörlerini soğutma çabalarıyla Avrupa ve Asya hisse senetleri geriledi. Libya’da ise kanlı çatışmaların yaşandığı petrol limanı Brega’da Libya lideri Kaddafi’ye ait güçlerin bölge kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.

MineLife Pty’de analist olan Gavin Wendt, “Ortadoğu ve Afrika’daki siyasi olaylar ve Japonya’daki yıkıcı depremle altının yatırımcılar için ön planda olacağına inanıyorum. Fiyatlar bu hafta yeni rekorlar kıracak” dedi. Külçe altının onsu Londra’da saat 12:20 itibariyle 11.05 dolar veya yüzde 0.8 yükselerek 1,428.50 dolar oldu altın fiyatları, Libya’da iç savaşın tırmanmasıyla 7 Mart’ta 1,444.95 dolar olarak rekor kırmıştı.

Nisan vadeli altının onsu New York Comex’te yüzde 0.5 yükselerek 1,428.40 dolardan işlem gördü. Japonya’daki depremin hisse senetlerinin düşüşünü tetiklemesiyle Japonya Merkez Bankası piyasalara 15 trilyon yen (183 milyar dolar) likidite sağlayacak. Merkez Bankası, ayrıca ekonomiyi depremin etkilerinden korumak amacıyla varlık alım programını da ikiye katladı.
Bu tür olaylar altın fiyatını her zaman etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir