Uykusuzluğun Nedenleri, Uykusuzluğu Geçirecek Çözümler

mature woman having stomach acheUykusuz kalmayın. Ne aşırı uyku ne de az uyku. Uzmanlar herkesin kendine yetecek ve dinlenecek kadar uyuması gerektiğini belirtiyor. Peki siz kaç saat uyuyorsunuz. Daha doğrusu şunu soralım, yeteri kadar uyuyor musunuz? Uykusuzluk, az uyku, sağlıksız ve huzursuz bir uyku insanın gündelik yaşantısını kabusa çevirir. Bunu bilmemize ve uyumak üzere yatağa yatmamıza rağmen bir türlü uyuyamadığımız geceler vardır. İyi de uykumuz gelmesi gereken saatlerde neden gelmez?

Uykusuzluk ciddi bir sağlık sorunudur. Uykusuzluğun geri planında mutlaka ciddi bir başka neden vardır. Siz de sık sık uykusuzluk çekiyor, yeteri kadar uyuyamadığınızdan yakınıyorsanız, sizin uykusuzluk nedeniniz ne?

-Tiroit bezi hastalıklar
-Kalp ve solunum yetmezliği
-Ağrılı romatizmal hastalıklar
-Ateşli hastalıklar
-Rahatsız ayak sendromu
-Prostat büyümesi
-Şeker hastalığı
-Uykuda solunum durması sorunu
-İlaçlar
-Psikolojik sebepler: Depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu ve stres, alkol ve madde bağımlılığı, şizofreni.

Cevizi mi yiyelim suyunu mu içelim?

İkisini de deneyebilirsiniz. Çünkü her iki durumda da ceviz kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı oluyor. 2004 yılından bu yana Amerikan Besin ve İlaç Dairesi günde 30-40 gram ceviz yemenin kalp sağlığını korumaya yardımcı olabileceği şeklinde bir önermeyi ceviz paketlerinin üzerine yazmanıza bile izin veriyor. Bir ceviz ortalama 25 kalori içeriyor ve kalp sağlığı açısından maksimum faydayı alabilmeniz için günde 6-8 ceviz yemeniz yetiyor.
Burada dikkat etmeniz gereken, böyle bir önlemin size 200 kalorilik bir enerji yüklemesi. Bu enerjiyi ya başka yiyecekleri azaltarak dengelemeli ya da egzersiz yaparak harcamalısınız. Aksi halde yaklaşık olarak her ay bir kilo kazanırsınız. Ceviz bitkisel omega-3’ler, magnezyum, folik asit ve posadan zengin yapısıyla kalp dostu bir yiyecektir. Sırası gelmişken 200 kalori yakmak için 25 dakika tempolu yürümeniz, 30 dakika kadar tenis oynamanız, bir saat kadar golf sporu yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

B12 vitamini desteği yaşlanmayı önler mi?

B12 vitamini her yaşlının ihtiyacı kadar alması gereken bir besin unsurudur. Yaşlılarda B12 eksikliği birçok sebeple ortaya çıkabiliyor. Zaman zaman kanda B12 ölçümleri yapmak, özellikle unutkanlık, yorgunluk, halsizlik gibi sorunları olanlarda faydalı olabiliyor. B12 ile zenginleştirilmiş gıdalar yenmesine rağmen düzeltilemeyen B12 eksikliklerinde, B12 vitamini desteklerinden faydalanmak zorunlu hale gelebiliyor.
Yiyecekler arasında en önemli B12 kaynağı karaciğerdir. Balık, peynir, yoğurt ve yumurtada da B12 bulunuyor. Özellikle yaşlıların, inflamatuar bağırsak hastalığı olanların, sık sık alkol kullananların, kansızlık probleminden yakınanların B12 eksikliği bakımından uyanık olmalarında fayda var.

Dr.Osman Müftüoğlu Yazısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir