Evlilik Hayatı Neden Zor, Neden Boşanıyoruz

Birbirinden tamamen farklı iki kişinin hayatlarını birleştirmeleri ve aynı evi paylaşmaları eylemi olarak da adlandırabileceğimiz evlilik müessesi mutluluğu beraberinde getirdiği gibi hayal kırıklıkları ve mutsuzlukları da yaşatabilmektedir.

Daha önceleri kısıtlı zamanlarınızı birlikte geçirdiğiniz ve bu süre içerisinde eğlendiğiniz, güldüğünüz veya tartıştığınızda arkanızı dönüp gittiğiniz, sakinleştiğinizde tekrar konuşmak için dönebildiğiniz kişi ile artık neredeyse gününüzün tamamını geçirmeye başlamanız birbirinizin bilmediğiniz yönlerini görmenize neden oluyor.

Bu noktada hayal kırıklıkları başlayabiliyor ve aslında evlendiğiniz insanı çok fazla tanımadığınız ve bilmediğiniz birçok huyu olduğunu görüyorsunuz. Artık flört evresinde olmadığınız için kapıyı çarpıp çıkma gibi bir lüksünüz yok tartışsanız da, küsseniz de aynı evi paylaşmak zorundasınız.

Bu gibi nedenlerle karşılaşmamak için karşınızdaki insanı iyice tanımalı, mümkün olduğunca her huyunu öğrenmeye çalışmalı, kendinizi ona iyice ve dürüstçe anlatmalısınız.

Evlilik öncesi nişanlılık dönemi çiftlerin birbirini daha yakından tanıması için en ideal dönemdir. Bu dönemde çiftler hem birbirlerini daha iyi tanırlar hem de birbirlerinin aileleri hakkında bilgi sahibi olurlar.

Evliliğinde hayal kırıklığına uğrayan fakat yinede evliliğini sürdürmek isteyen çiftler için ise yapılacaklar arasında tartışmadan konuşmak, birbirini iyi ifade edebilmek, aşamadıkları sorunlar olduğu takdirde aile terapistlerinden yardım almak gelmektedir.

Unutmayın ancak özverili davranışlar sonucunda evliliğinizi ayakta tutabilir ve mutluluğunuzu bir ömür boyu sürdürebilirsiniz.