Ne Zaman Evlenmeliyiz?

Evlilik öyle hemen karar verilecek bir durum değil. Hızlı evlenen çiftler aynı hızda boşanıyor maalesef. Ve bu boşanma hızı ve boşanan çift sayısı her geçen gün çığ gibi artıyor. Ne yazık ki artık evliliklerin ömrü uzun değil, kalitesi de iyi değil. Mutlu çift sayısı ne kadar da az değil mi?

Peki ama neden?

Ne zaman evleneceğimiz, evlilik kararını ne sürede vereceğimiz çok önemli bu noktada. Ne zaman evlenmeliyiz?

Evleneceğimiz kişi ile evlilikten ve ondan beklentilerimizi açık açık konuştuktan,
Evleneceğimiz kişiyi iyice tanıdıktan,
Ailesi ile tanıştıktan ve anlaştıktan sonra karar vermekte fayda var.

Son 5 yıl içinde 205 bin 382 çift, çeşitli nedenlerle aynı yıl içinde açtığı boşanma davasıyla ayrıldı. 2007 yılında açılan ve karara bağlanan dava sayısı 476 oldu. 2008 yılı içinde 1593 boşanma davası karara bağlanırken, bu sayı 2009 yılında 8 bin 315 yükseliyor. 2010 yılında karara bağlanan dosya sayısı 67 bin 523’e yükselirken, bu sayı 2011 yılında 126 bin 546 ile tırmanışa geçti.

Ankara 5’inci Aile Hâkimi Şerafetin Şanver, birbirlerini tanımadan hızla evlenen çiftlerin kısa süre sonra boşanmak için dava açtıklarını belirterek, “Genç çiftler, yaşı küçük olanlar hevesle evleniyor veya görücü usulüyle evlenip aynı evde yaşamak zorunda kalan kızlar kayınvalide, kayınpeder baskısına dayanamayıp boşanmak istiyorlar. Genelde anlaşmalı davalarda aynı yıl karara bağlıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir