Aç Kalmak Değildir Zayıflamak

diyetZayıflamak istiyoruz ısrarla. Bunun için hırs yapıyor ve kısa sürede kilo vermek için her şeyi göze alıyoruz. Örneğin aç kalarak hasta olabiliyoruz. Kendimizi aç bırakarak zayıflayacağımızı zannediyoruz. Aç kalmak kilo vermek için bir etken değildir. Aç kalarak ancak kilo vermeye engel olabilirsiniz.

Vücudumuz öyle bir yapıya sahiptir ki; aç kaldığımızda alarm durumuna geçer ve hemen tedbir alır. En ufak bir yiyeceği hemen yağ olarak depoluyor.

Metabolizmamızın düzenli ve hızlı işlemesi için vücudumuza dengeli bir besin takviyesi yapmalı ve sağlıklı beslenmeliyiz. Sağlıklı beslenmeden kastımız özellikle hamur işi yememek, beyaz ekmeği mümkün olduğu kadar az tüketmek, rafine şeker kullanmamak, hazır gıdalardan ve abur cuburdan uzak durmak, aşırı yağlı kızartmalar yemekten kaçınmak ve şekerli meşrubatları tüketmemek..

Zor değil mi?

Hayır aslından hiç zor değil. Bu beslenme stilini hayatımıza zamanla adapte edebiliriz. Azar azar yayarak sağlığın bir ucundan tutabiliriz.

Ev hanımları nasıl besleniyorlar? Ev hanımlar hep evde olduklarından çok yemek yiyebiliyorlar. Bazen sağlıksız beslenebiliyorlar.

Yağlara dur diyemiyorlar ve kızartmaları hayatlarından çıkartamıyorlar. Bu sebeple her şey kilo yönünde işliyor her şey onların lehine işliyor. Kendilerini bir zamandan sonra da dur konusunda temkinle yemiyorlar. Bu yüzden kilolu hanımları daha çok görüyoruz ev hanımlarında.

Zaten iş kadınları da hepsinin olmasa da tabi işlerinin çok yoğun olduğu zamanlar dönemler yüzünden ayakta yemek yemeler oluyor kimisinin bünyesi bunu düzenli beslenme olarak algılarken kimisi de daha da zayıflayarak sonuç verebiliyor. Bir kesi çok kilo alabilip bir kesim de aksine yönde kilo verebiliyor. Biraz da bu eve gidildiğindeki beslenmeye de bağlıdır.

Evde gece uyunulan uykuya da bağlıdır. Bu bağlarından hepsini birleştirdiğimizde ortaya böyle bir şey çıkıyor. Bu bağların kuvvetlenmesi gerek. Yani sağlıklı beslenme olmalı düzenli beslenme olmalı iyi bir uyku olmalıdır.

Hayatta düzen gerek hayatta her alanda düzen gerek. Ama beslenme de en büyük düzen isteyen konudur. Dikkatlerimizi önce sağlığımız için vermeliyiz. Dikkatlerimizi önce beslenmemiz için vermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir