Bir Tek Göbeğim Var

Nispeten orta kilolu birisiniz. Sadece göbeğiniz var. Ne yaparsanız yapın göbeğinizdeki yağlar erimek bilmiyor. Göbek yağlarınızdan kurtulamıyorsunuz. Peki çok zayıf olduğunuz halde ya da diyet yapmanıza rağmen neden hala göbeğiniz var? Kilo veriyor olmanıza karşın göbeğinizin yerinde duruyor olmasının sebebi nedir? Göbek bölgesindeki yağlar nasıl erir, göbek nasıl incelir, karın yağlarını yakmak için nasıl beslenmek gerekir?

Göbek bölgesinde fazla yağ varsa bilinmelidir ki karbonhidratı çok seviyoruz ve yemeklerimizi hızlı yiyoruz o halde ilk yapılacak adım hedef belirlemekle birlikte bu yanlışları düzeltmektir.

Karbonhidrat yemekten vazgeçemiyorsak öğlen yemeğinde karbonhidratlı besinleri tüketmeyi ve yemek bitirme vaktimizi 20 dakikayla sınırlamayı öğrenmeliyiz yani pizza, makarna, pilav, börek mümkünse rafine edilmemiş olmalı ve bol salatayla yavaş yavaş yenmelidir. Aman salatanın yağına ve içinde patates, havuç, bezelye, mısır gibi glisemik indeksi ve kaloriyi yükseltecek besinler olmamasına dikkat edin.

Özellikle kilo vermek için cesaretinizi kaybetmeyin ki böylece, yeniden fiziksel aktivite yapma motivasyonunuz olsun. Abdominal bölgede çok fazla yağ bulunduğu zaman, ayakkabı bağlamak gibi basit bir olay, zor bir görev halini alır. Hatta yatağınızı toplarken yatağın üzerine doğru eğilmek bile, sizi yorgun düşürecek ve bir süreliğine oturmak isteyeceksiniz. Bu sizin için moralinizin bozulacağı değil tam tersine başladığınız yenilenme hareketinin ne kadar doğru bir karar olduğunu gösteren işaret olarak algılanmalıdır.

Eğer kararlı olur ve midedeki yağlarınızın da içinde olduğu kilolarınızı verebilirseniz bütün bu işleri tekrar kolaylıkla ve hızlılıkla yapabilirsiniz. Tam motivasyonunuz bozulduğunda kendinize kilolu olup da yapamadıklarınızı hatırlatın ya da kilonuz yüzünden yapmak zorunda olduklarınızı.

İltifat iyidir
Kan basıncınızın olması gereken seviyede olduğu günleri hatırlıyor musunuz? Diyabetik olmadığınız için huzurla yemek aralarını geçirdiğiniz günleri… Ya aldığınız elbisenizin beden ölçüsünü? Sevdiklerinizin size iltifatlarını? Şayet vazgeçerseniz, abdominal bölgedeki yağlar değişmeyecek ve bu sonlarla her gün uğraşmak zorunda olacağız.

Oysa karındaki kiloları verirseniz, bazı sağlık sorunlarını tamamıyla lehinize çevirebilirsiniz. Fiziksel aktivitenizi artırma yöntemlerinizden bir başkası da, çocuklarınızla sizden istenilen hareketi yapmanızdır. Çocuklarınız büyümüş olsa bile, çocuklarınızla yaptıklarınızı torunlarınıza da uygulayabilirsiniz.

Çocuklar sizden onları kovalamanızı isterler, bisiklete binmek isterler, top oynamak isterler ve hatta onlarla yerlerde sürünmenizi bile isterler. Eğer çok fazla abdominal yağa sahipseniz, çocuklar bu aktiviteleri yaparken siz sadece onları uzaktan izlersiniz. Ya da kararlıysanız bu aktivitelere yeni beslenme düzeniniz ve fiziksel aktivite başlangıcınızla yavaş yavaş katılırsınız. Egzersize, hazır olmadan başlamak size yarardan çok zarar verebilir. Bunu sakın unutmayın. Bir de egzersizin yanı sıra dengeli beslenmeyi yaşam biçimi haline getirirseniz işte artık yenilmezsiniz!

Yaşam tarzınızı değiştirin
Yaşam tarzınızda küçük birkaç değişiklik, karın yağlarınızı kaybetmenize yardımcı olarak, hayattan yeniden zevk almanızı sağlar.

Karbonhidratlı yiyecekleri öğlen tüketmek.
Yemeklerinizi yavaş yemek, 20 dakikada sofradan kalkmak.
Uygun porsiyonları gerektiği kadar tüketmek.
Yağ yakmak için, çok fazla kalori tüketmeyeceğiniz uygun bir diyete başlamak.
2 dilim taze ananası ve bir bardak diet süt veya kefirle akşam mönüsünün 2 saat sonrasında tüketmek.
Karın bölgemize yönelik mekik gibi hareketlere yönelmek.
Ayrıca haftalık rutininize bir egzersiz programı da eklemeniz gerekir. Sakın bir anda günde 3 saat egzersiz yapmanız gerektiğini düşünmeyin.

Eğer vücut şekliniz düzgün değilse, egzersize yavaş olarak başlamak önemlidir ve yolunuzu bu şekilde belirlerseniz kilolarınız gitmeye başlar. Haftanın 3 günü, günlük 45 dakika çalışmak fazlasıyla yeterlidir. Abdominal yağları kaybetmenizi sağlayacak gerçekçi hedefler belirleyeceğinize eminim! Haydi gecikmeden başlayın. Karnınızı içinize çekmek yerine o karından kurtulmak daha iyi değil mi?

Karın kaslarını germek için
Yere sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı bükün, ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Karın kaslarınızı gerin, baş ve vücudunuzun üst kısmını yükseltin. Bu pozisyonda, sırtınızın alt kısmını zemine doğru bastırın. Omuz genişliğinde kavradığınız iple birlikte kollarınızı öne doğru uzatın. Bu pozisyonda, elinizdeki iple yarım daire çizmeye çalışın. Böylece karnınız sıkılaşacak…

“Bir Tek Göbeğim Var” için 2 yanıt

 1. bir ara 70 kilo oldum boyum
  1.70 ama yinede fazla gözüküyor pantolandan basenler
  belirmeye başlayınca anladım önlem almam gerektiğini,
  biraz dukan diyeti yaptım ama çok zor süreklilik sağlamak
  insan yinede kaçırıyor bende biraz spor dedim,youtube ta görmüştüm
  erdal özyağcılar bir yöntemle zayıfladı diye araştırdım hypoxi diye
  bir yöntem varmış Avustralya menşeili,yorumları araştırdım insanlar
  baya memnun kalmışlar,bağdat caddesinde bir yer buldum charmbeautyform.com
  diye bir yer şimdilim 6 seans oldu ve 65 kiloya düştüm spor yapmak gibi
  ama çok daha hızlı kilo verdiyor basınç tulumu gibi bir elbise var onu
  giyiyorsun pedal ceriyorsun basınç yağları parçalıyor ve kilo verme hızlanıyor,
  8 seans daha gidicem tabi ordam çıkıp dönerciyede gitmicem,
  bakalım bu yaza kadar 55-58 kiloya kadar düşmek hedefim.

 2. Bende de çok az göbek var. 5 kilo fazlalığım olduğundan pek ciddiye almıyorum ama aslında göbeğimi eritsem iyi olacak. Çünkü bugün göbeğim az ama zamanla daha da büyüyecek gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir