Detoks (zararlı maddelerden arınma)

Zayıflamanın doğal yolu

Pek çok insan, zayıflamanın en iyi yolunun, yediklerini azaltarak ve öğünlerini atlatarak, tükettiği kalori miktarını düşürmek olduğunu düşünüyor. Oysaki zayıflama için de dengeli beslenme şarttır.

Dengeli beslenme ve sağlıklı kilo kontrolü için doymuş yağlardan ve fast food yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Metabolizmayı hızlandırmak için öğün atlamamak ve mutlaka sabah kahvaltısı yapılması gerekiyor.

Öğün atlamak ya da uzun sürelerle aç kalmak, beynin sınırlı miktarda yiyecek varmış gibi yani kıtlık varmış gibi algı yapmasına neden olur. Bu durum da uzun süren açlığın ardından yenilen yemeğin, olası yeni bir kıtlığa karşın, daha çok miktarda yağ olarak depolanmasına yol açar.
Kilo kontrolüne yardımcı olması amacıyla yaş ve hayat standardına göre doğru oranlarda tüketilmesi son derece faydalı olan besin maddeleri tohumlar, fındık, brüksel lahanası, baklagiller, organik meyve ve sebzelerdir.

Zayıflamada dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de GI (glisemik indeks) olarak adlandırılan karbonhidratların emilim ve yakılması ile ilgili unsurun göz önüne alınmasıdır. Karbonhidratların tamamen beslenmeden çıkarılması yerine akılcı bir şekilde glisemik indeksi düşük olan yani ani kan şekeri yükselmesine neden olmayan karbonhidratlar seçilmeli.

Metabolizmanın hızlanması yani vücudun besinleri enerjiye dönüştürme kabiliyetinin artması zayıflamada önemli bir faktördür ve bazı besinler metabolizma hızını etkileyebilir:

*
  Elma sirkesi: Metabolizmayı uyarır ve sindirime yardımcı olur.
  *
  Astragalus (Geven): Enerji verir ve besinlerin emilimini arttırır.
  *
  Bee Pollen (Arı poleni): Metabolizmayı hızlandırır, şeker yeme isteğini azaltır.
  *
  B vitaminleri: Tatlı ve yağlı gıdaları yeme isteğini azaltır.
  *
  Dandelion: Doğal bir idrar söktürücüdür ve metabolizmayı hızlandırır.
  *
  Meyan kökü: Kan şekerini dengelemeye yardımcıdır ve mide kazınmasını azaltmaya yardımcıdır.
  *
  Chromium picolinate: Şeker yeme isteğini azaltır ve yağ yakımına yardımcı olur.
  *
  Green tea (Yeşil çay): Yağ yakımına ve enerji seviyesini arttırmaya yardımcı olur.
  *
  Kelp: İçeriğindeki iyot nedeni ile metabolizmayı yükseltmeye destek olur.
  *
  Greyfurt lifi: Metabolizmayı hızlandırır.

Detoks
Vücudumuza zarar verebilen maddelerin vücuttan uzaklaştırılması ve vücudun arındırılması anlamına gelen Detoks, genel bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini rahatlatır, karaciğeri, böbrekleri, akciğerleri ve lenf sistemimizi güçlendirir, enerjiyi yükseltir.

Bütün bunlar vücudumuza kısa süreli de olsa işlere ara vermek ve toksinlerden arınmak için yardımcı olur. Vücudun arındırılmasının gözle görülür yansıması ise daha kolay zayıflayabilme, selülitlerin azalması ve cildin nispeten iyileşmesidir.

Detoksun temelini diyetin değiştirilmesi oluşturur. Bu konuda uzmanların çoğunun ortak görüşü şeker, alkol, kafein, kırmızı et, süt ve süt ürünlerinin tüketiminden uzak durulması, bunun yanında meyve, sebze, baklagiller, fındık, tohumlar, bitkisel çay ve su tüketiminin arttırılması yönündedir.

Pek çok naturopati (doğal tedavi) uzmanı un, balık, yumurta, tuz, kızartma, baharat ve sentetik yardımcı maddelerin de tüketiminin azaltılmasını tavsiye ediyor.

Detoksun temelini oluşturan bir diğer nokta da vücudumuzun asit-baz dengesinin sağlanmasıdır. Avakado, mahun cevizi, mısır ve keçiboynuzu gibi alkali (bazik) formdaki yiyecekler daha çokça tüketilmelidir. Çünkü hastalıklar ve vücut dengesizlikleri asidik ortamda meydana gelmektedir. Bazik gıdaların tüketiminin arttırılması, asit tarafa kaymış olan vücut pH’sının alkali pH’ya ulaşılmasına yardımcı olur.

Şaşırtıcı bir şekilde asidik yapıda olduğu için detoks programlarında kaçınılması gereken bazı yiyecekler ise muz, badem, esmer buğday ve mercimektir.

Detoks Zamanı
Beslenme uzmanları, detoks süresinin 3 ila 30 gün arasında olmasını tavsiye ediyor. Daha uzun süreli detoks programları daha etkili olsa da çok daha fazla irade istemektedir.

Ciddi bir detoks programını 14 günden fazla sürdürmek isteyen kişiler öncelikle bir doktor kontrolünden geçmelidirler. İleri yaştakilerin, çocukların, hamile ve emziren kadınların uzun süreli detoks diyetlerinden uzak durmaları gerekir.

Eğer toksinler vücudu çok hızlı bir şekilde terk ederse, Herxheimer Reaksiyonu adı verilen duygudurum değişiklikleri, uyku hali, baş ağrısı, mide bulantısı ve kötü ağız kokusu gibi istenmeyen etkileri kapsayan durum oluşabilir.

İyi bir detoks rejiminde karaciğerin desteklenmesi çok önemlidir. Enginar ve kuzukulağı safra salgısının üretimini uyarır, deve dikeni (Milk thistle) karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde ve onarılmasında yardımcı olur. Propolis (arı sütü)’in karaciğer üzerindeki antioksidan etkisi de unutulmamalıdır.

Dr. Mark Atkinson hücre duvarını güçlendirmeye ve karaciğeri desteklemeye yardımcı olmak amacıyla Chlorella veya Spirulinayı; kanı temizlemek ve bağışıklık sistemini desteklemek için Gotu Kola’yı tavsiye ediyor.

Buna ek olarak Dr. Atkinson kanı temizlemek ve toksinleri temizlemesi için karaciğere yardımcı olmak için buğday suyu, boşaltıma yardımcı olması için de Psyllium’u öneriyor.

Dr. Atkinson, fiziksel detoksun önemli olduğunu, ancak psikolojik ve duygusal detoksun da genel sağlığın devamlılığında yer aldığını belirtiyor. Fiziksel, psikolojik ve duygusal detoksun tamamına “Holistik Detoks” adını veren Dr. Atkinson, holistik detoksun daha yüksek düzeyde sağlık ve sıhhat için anahtar rolü oynadığını söylüyor.

Metabolizmayı hızlandırma rehberi

Kilonuzu kontrol etmede güçlük çekiyor musunuz? Eğer yeterince kalori kısıtlaması yaptığınızdan ve gereği kadar aktif bir yaşam sürdürdüğünüzden eminseniz metabolizmanızı biraz ateşlemeyi deneyin. İşte size kolay uygulanabilir bazı öneriler:

1. Tiroidinizi kontrol ettirin: Tiroit bezinin normal çalışmaması kilo almanızı kolaylaştırır. Guatr sorunu olanların önemli bir kısmında tiroit bezi yeterli tiroit hormonu üretemez. Normalden daha az tiroit hormonu vücudun normalden daha az enerji yakmasına neden olur. Tiroit bezinizin iyi çalışıp çalışmadığından emin olmak için tiroit bezi hormonlarının ölçülmesi yeterli olacaktır.

2.Yürürken daha hızlı değil daha uzun mesafelere gidin: Vücudunuzun oksijen eşliğinde yaptığı hareketler ne kadar uzun sürerse bedeninizin o kadar çok yakıt (yağ depolarınız) harcayacağından emin olabilirsiniz.

3.Gezinmek yerine, ciddi bir yürüyüş yapın: Adımlarınızı biraz sıklaştırırsanız metabolizmanızı daha da hızlandırır, daha çok yağ yakabilirsiniz. Uzun mesafeleri katetmek her zaman iyidir, bu mesafeleri daha hızlı adımlarla katetmek ise daha da iyidir.

4. Yemek sonrası kısa yürüyüşler yapmayı unutmayın: Yemeği takiben yaptığınız hafif yürüyüşlerde metabolizmanın daha hızlı bir süreçle işlediği, daha çok kalori (enerji) ve daha çok yakıt tükettiği biliniyor. Yemek sonrası yürüyüşlerin metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden yararlanın.

5.Öğün atlamayın: Yavaş ve uzun süre çiğneyerek yemeyi deneyin.

6.Hayatınızı baharatlandırın: Kırmızı acı biber, turp ve hardal gibi baharatların metabolizmayı hızlandırabileceği düşünülür. Baharatlar vücudunuzu daha hızlı bir çarka sokabilir, metabolizma hızınızı yükseltebilir.

7. Doktorunuz tarafından önerilmeyen ilaçları kullanmayın: Zayıflamak adına yosun hapları, detoks likidleri, tiroit ekstreleri, amfetamin, sibutramin, efedrin gibi maddeleri kullanmamaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir