Dukan Diyeti Mi, Karatay Diyeti Mi?

diyetDukan diyetini tavsiye etmiyorum. Her şeyden önce dukan diyeti öyle 1-2 ay yapıp bırakılacak bir diyet değil. Eğer bırakırsanız hemen aynı kiloya geri dönersiniz. Dukan, size ömür boyu devam ettireceğiniz bir beslenme planı çiziyor. Tamamen proteine bağlı bir hayat. Hem çok sıkıcı hem de pahalı bir diyet.

Bi yerden sonra gıt gıt gıdaklamaya başlıyorsunuz. Çünkü tavuk, yumurta bu diyetin demirbaşları. Ayrıca hepsi de yağsız olacak. Asla bir gr bile yağ yemeyeceksiniz. İlk başlarda hemen kilo vermeniz doğal. Çünkü o giden ödem.

Ödem atmaksa amacınız her sabah yarım bağ maydanozu kıyır kıyır yiyin aynı kapıya çıkıyor.

Size tavsiyem kesinlikle karatay diyeti yapın. Dukan diyetini uzun bi süre uygulamak zorundasınız ve eminim pek çoğunuz ilk ay sıkılıp bırakacak. Çünkü saf protein ve çok az sebze ile nereye kadar?

Dukana özel pek çok tarif var fakat ne yazık ki dediğim gibi çok ama çok kısıtlısınız dukanda. Her şey light olmak zorunda.

Mesela karatay diyeti yapın ara ara dukan atak uygulayın. Örneğin atak dönemi saf proteinden oluşur ve atak süresince sadece saf protein yenir. Haftanın 5 günü karatay, 2 gün de dukan atak yapın. Hem daha zevkli bir diyet olur hem de çok daha hızlı kilo verirsiniz.

Bu 2 diyetin özü, un ve unlu mamüller, şeker ve şekerli gıdalar kesinlikle yasak. Dukan her gün 1 bardak light kolaya izin veriyor. Karatay diyeti ise kesinlikle sağlıklı ve kaliteli bir hayat sunuyor.

Dukan böbreklere çok yüklenen bir diyet. Kalp ve böbrek sorunu olanlar uygulamamalı.

Her en az ama en az 3 litre su içmek zorundasınız. Dukanda her gün atakta 20 dk, seyir ve koruma da en az 30 dk yürüyüş şart koşuluyor. Karatay da ne kadar çok yürürseniz o kadar çok kilo verirsiniz diyor.

Ekmeği, hazır gıdaları, hazır içecekleri ve şekeri bıraktığınız otomatikmen kilo kaybetmeye başlıyorsunuz. Yağlar en çok hangi bölgede birikiyorsa, vücut ordaki yağları yakmaya başlıyor.

Dediğim gibi ben size dukanı tavsiye etmem ama sağlıklı bir beslenme planında elbet de sürekli protein tüketmeliyiz. Kas yapımız ve yağ yakımı için bu çok önemli.

Bir de size kilo verme sürecinde tavsiye edeceğim çok önemli tok tutucu ve yağ yakıcı besinler var.

Kalsiyum yağ yakımını kolaylaştırır. Sık sık yoğurt ve peynir özellikle lor peyniri tüketin.

Her gün siyah çay yerine aktardan ya da çaykurdan aldığınız demleme yeşilçay tüketin.

Ceviz, badem ve fındığı ara öğün olarak tüketin.

Meyvenin fazlası kilo aldırır, her gün sadece 1 porsiyon meyve tüketin.

Açlık hissettiğinizde bikaç badem, bikaç ceviz açlığınızı hemen yatıştırır.

Susuzluk çekmemelisiniz. Bunun için kilonuza oranla en az 2 litre su içmek zo-run-da-sı-nız!

 

Tavsiye: Karatay Diyeti Kitabı edinin ve önce okuyun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir