Dukan Diyeti Neden Zararlı?

Dukan diyeti yapanlar zaman içinde bir takım sağlık sorunları yaşamaya başlıyor. Örneğin dukan diyetinin insana verdiği ilk zarar ağız kokusu. Dukan diyeti yapanlar sanmasınlar ki bu kötü ağız kokusu geçici. Maalesef dukan diyetinde kötü nefes kokusu geçici bir sorun değil.

Dukan diyeti yapıldığı sürece bu kötü durum devam etmektedir. Bunun önüne geçilemese de bol bol su içerek nefes tazelenebilir.

Bunun dışında Dukan Diyeti;

Böbreklerde ciddi problemler
C vitamini eksikliği
Lif azlığına bağlı kalıcı kabızlık
Potansiyel kanser ve kalp hastalığı riski de taşımaktadır.

Dukan diyeti, yüksek protein düşük karbonhidrat içeren bir diyettir. Yüksek protein içeren diyetler hem yüksek fosfor hem doymuş yağ içerir. Yani zararlı yağlar. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Diyetetik Akademisi, Amerika Kalp Cemiyeti sağlıklarını korumaları açısından bireylere dengeli diyetler önerir. Çünkü yüksek proteinli diyetlerin vücutta getirdiği en önemli sıkıntılardan biri böbrek üzerinde oluşan geçici ve kalıcı geri dönüşümsüz hasarlara neden olacağına yönelik ipuçları var.

Fakat bu kısa süreli değil uzun süreli uygulamayla gözlenen bir durum. Bu hem böbrekler açısından risk hem kalp açısından. Yapılan çalışmalara göre kalbe ve kalbe giden damar yollarında ciddi bozulmalar olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca dukan diyetinin yüksek fosfor içeriyor olması böbreklere zarar verebilir. Alınan aşırı fosforla birlikte vücutta keton gibi maddelerin böbrekte birikmesine, karaciğer fonksiyonlarının bozulması ve insülin metabolizmasında olumsuz etki yaratabilir.

Son olarak yüksek yağ oranının alınmasıyla kan yağlarında bozulmalara insülin direncinde artma ve glikoz intoleransı gibi sorunlara neden olabilir. Bunlara bakarak söz konusu diyeti önermek mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir