Dukan Diyeti ve listesi

kadin-sitesi-icerik (67)Dukan Diyeti nedir? Dukan Diyeti nasıl uygulanır? Dukan Diyeti ne demektir?Dukan Diyeti ve listesi hakkında benim de söyleyeceklerim var. Dukan diyeti yapmış biri olarak tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim. Dukan diyeti yapmak zor gibi görünüyor. İlk hafta o kadar zor ki insan ya o zaman bırakıyor ya da sonuna kadar dukan diyeti listesini uygulamayı sürdürüyor. Ben de bu sert protein diyetini nasıl yaptım ondan söz edeceğim biraz.

Zayıflamak, zayıflama hapı, zayıflama çayı gibi gereksiz şeylerle olmayacak kadar zor bir şey. Zayıflama isteyen insanlar kesinlikle diyet yapmak zorundadır. Dukan diyeti de gerçekten zayıflatan denenmiş etkili garantili bir zayıflama diyetidir. Dukan diyeti listesi, uygulaması kolay bir kurallar dizinidir. Dukan diyetinin bir takım kuralları vardır ve kurallara uyulunca inanılmaz hızlı bir şekilde zayıflatır.

Kilo vermeyi kafanıza koyduysanız siz de dukan diyeti uygulayın ve bu listeden faydalanın.

Kırmızı et, kıyma ve diğer bütün etler de yine yağsız kısımdan olmalıdır. Tavuk göğüs eti, hindi, yağsız kuşbaşı, yağsız kıyma, balıklar serbesttir.

Balık, tavuk, yumurta ve süt ürünleri temel yiyecekler diyebiliriz. Dukan diyetinde suyun da önemi vardır. 3 litre su içmeniz önerilir.

Birinci Kategori: Yağsız Etler
– Dana Eti
– Sığır Eti
– Kuzu eti (kesinlikle önerilmiyor.)

Bu etleri yağsız hazırlamanız gerekiyor. İsterseniz ızgarada, isterseniz fırında, isterseniz de su da haşlayabilirsiniz. Etlere baharat ekleyebilirsiniz. 2 sos da örnek verilmiş ilerleyen günlerde yazacağım.

İkinci Kategori: Sakatatlar

– Ciğer (kolesterol ile ilgili sorunu olanlara önerilmiyor ve ben de hiç sevmem)
– Dana ve Kuzu Dili (Ağzıma sürmem yani benim diyetimde olmayacak)

Üçüncü Kategori: Balık

– Yağlı Balıklar (Sardalye, uskumru, ton ve somon)
– Taze ya da Dondurulmuş (mezgit, dil, çipura, barbunya, alabalık)
– Tütsülenmiş, Füme ya da Kurutulmuş
– Konserve eğer doğal ise (sanırım ev yapımından bahsediyor)

Dördüncü Kategori: Deniz Ürünleri

– Kabuklular ve Yumuşakçalar (karides, yengeç, midye, ıstakoz, istiridye)

Beşinci Kategori: Kümes Hayvanları

– Tavuk & Hindi (Kanadın deriden ayrılmayan kısmı haricinde her bölümü yenebiliyor)
– Tavşan (hayatta yemem)

Altıncı Kategori: Az Yağlı ya da Yağları Ayıklanmış Jambon

Hindi, tavuk

Yedinci Kategori: Yumurtalar

-Katı, çılbır, omlet olarak izin var. İçine taze ya da kuru baharatlar isterseniz de deniz ürünleri ya da diğer kategorilerdeki ürünler eklenebiliyor.

-Günde 1-2 yumurta ideal, tabi taze olmalı ve abartılmamalı.

Sekizinci Kategori: Yağsız Süt Ürünleri

Yoğurt
Beyaz Peynir
Diğer Süt Ürünleri

Bunları yağsız tüketmeniz gerekiyor yani size de benim gibi market yolu göründü. Özellikle yoğurdu limon kabuğu ile tatlandırabilirsiniz.

0 yağlı meyveli yoğurtlara da günde 2 kez küçük bir kutu olmak kaydıyla izin var.

Dokuzuncu Kategori: Günde 1.5 Litre Sıvı

Tek zorunlu kategori bu, mutlaka 1,5 litre sıvı tüketilmeli. Bunu diyeti duraksatmamak, oluşabilecek kabızlığı önlemek ve boşaltım sistemini durdurmamak için yapıyoruz.

Bu sıvılara maden suyu ve sıfır şekerli içeceklerde dahil.

Onuncu Kategori: Yulaf Kepeği

Günde 1.5 Çorba Kaşığı Yulaf Kepeği, bunu önemesinin sebebi de mideye ulaşır ulaşmaz 25 katından fazla suyu emip tokluk hissi yaratması.

Dukan diyeti, yüksek protein düşük karbonhidrat içeren bir diyettir. Yüksek protein içeren diyetler hem yüksek fosfor hem doymuş yağ içerir. Yani zararlı yağlar. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Diyetetik Akademisi, Amerika Kalp Cemiyeti sağlıklarını korumaları açısından bireylere dengeli diyetler önerir. Çünkü yüksek proteinli diyetlerin vücutta getirdiği en önemli sıkıntılardan biri böbrek üzerinde oluşan geçici ve kalıcı geri dönüşümsüz hasarlara neden olacağına yönelik ipuçları var.

Fakat bu kısa süreli değil uzun süreli uygulamayla gözlenen bir durum. Bu hem böbrekler açısından risk hem kalp açısından. Yapılan çalışmalara göre kalbe ve kalbe giden damar yollarında ciddi bozulmalar olduğu ortaya çıktı.

Metabolizma ancak hareket ile hızlanır. Ve kesinlikle metabolizmayı aç bırakmamak gerekir. Günde 2,5-3 litre su içmek kesinlikle şarttır. Siz de gün içinde sık sık kalkın, evde ev işleri yapın, olmadı markete gidin, hareket edin ve bu aslında küçük gibi görünen hareketleriniz metabolizmanızın her zaman çalışmasını sağlasın.

Dukan protein diyeti kişiyi ciddi oranda zayıflatan başarılı bir diyettir ancak dikkat edilmezse tehlikeli bir zayıflama biçimidir. Çünkü metabolizma çok çalışır. Tek tip beslenmeye dönebilir. Sebze günlerini iyi kullanmazsanız saçlarınız dökülebilir. Kendinizi çok yorgun hissedersiniz. Daha çabuk yorulabilirsiniz. Aman dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir