Dukan Diyeti Yapanlara Tavsiyeler

Dukan diyeti yapanlara birkaç tavsiyem var. Sevgili hanımlar bildiğiniz gibi Dukan Diyeti yapmak son yıllarda oldukça moda. Dönem diyetlerinden biri olan Dukan Diyeti kısa dönem içinde zararsız olsa da uzun vadede gerçekten de son derece tehlikeli bir diyet.

Peki Dukan Diyeti Neden Tehlikeli?

Dukan diyeti yapmak, Böbreklerde ciddi problemler, C vitamini eksikliği, Lif azlığına bağlı kalıcı kabızlık ve Potansiyel kanser ve kalp hastalığı riski de taşımaktadır. Dukan diyeti, yüksek protein düşük karbonhidrat içeren bir diyettir. Yüksek protein içeren diyetler hem yüksek fosfor hem doymuş yağ içerir. Yani zararlı yağlar. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Diyetetik Akademisi, Amerika Kalp Cemiyeti sağlıklarını korumaları açısından bireylere dengeli diyetler önerir.

Çünkü yüksek proteinli diyetlerin vücutta getirdiği en önemli sıkıntılardan biri böbrek üzerinde oluşan geçici ve kalıcı geri dönüşümsüz hasarlara neden olacağına yönelik ipuçları var.

Dukan Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

2 hafta gibi kısa sürede bir sıkılaştırmadan bahsedebiliriz. Ancak aşırı hayvansal protein alımına dayalı bir diyet. Bu proteinler eğer uzun süreli alınır ve beraberinde yağlı protein kaynakları kullanılırsa, devamında aşırı tuz alımı, iki haftadan fazla uygulanırsa ve günde 3 litre su, yeşil çay veya maden suyu içilmezse uzun vadede vücudu hırpalayabilir. Bu diyet bu sene modadır, önümüzdeki sene ise unutulur. Daha önceki Akdeniz diyetinin benzer versiyonudur.

15 günden fazla yapılması karaciğer ve damar sağlığı açısından risk teşkil edebilir.

İlgili haberin videosu :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir