Dukan Protein diyeti nasıl yapılır?

Protein diyeti temel olarak az yağlı, buharda ya da fırında pişirilmiş et, tavuk, yumurta, hindi ve süt ve süt ürünleri ile beslenmeye dayalı bir diyettir. Bu diyette en çok yumurta ve tavuk eti tüketilir. Bunların yanı sıra süt ve süt ürünleri de oldukça sık tüketilmelidir. Peynir, yoğurt ve yumurta temel kahvaltılıklardır.

Protein diyeti yapanlar karbonhidrat alırken dikkatli olmalı ve hiç ekmek yememelidir.

Protein diyetine Dukan diyeti de denir. Bu diyeti Doktor Dukan bulmuş ve kitabında da kesinlikle zayıflattığından söz etmiştir. Dukan diğer adıyla protein diyeti adından da anlaşılacağı üzere proteinle beslenmeye dayalıdır. O nasıl olur demeyin, okuyun. Protein diyeti, kısa sürede zayıflatır ve kesinlikle sarkma ya da deforme yaşamazsınız. Bu açıdan da oldukça önemli bir diyettir.

Dr. Pierre Dukan – Dukan – Protein diyeti nasıl yapılır?

Diyetin ilk aşaması saldırı. Beş gün yapılması önerilen diyetin bu aşamasında sadece protein var. Dana ve sığır eti biftek, fileto, kıyma olarak tüketilebiliyor. En fazla yüzde 10 yağ içeren et yapışmayan bir tavada, fırında ya da ızgarada pişirilebiliyor. Tavuk ya da hindi eti de diyete uygun.

Dr. Dukan kitabında hindi fümenin, tavuğun göğüs etinin rahatlıkla yenilebileceğini söylüyor. Tüm deniz ürünleri ve balıklar da diyete uygun gıdalar arasında yer alıyor. Buharda pişirilmiş, ızgara ya da tütsülenmiş her türlü deniz ürününü yiyebilirsiniz ancak yağlı ve konserve olanlardan uzak durmanız gerekiyor. Yumurta 3-4 adeti geçmemek şartıyla, yağsız süt, yoğurt veya peyniri ise istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir