Göbek yağlarını yakmaya yarayan yiyecekler

diyet yiyecekleriGöbek yağını yakan gıdalar aslında sihirli değnek değil. Yani bu yiyecek göbek eritiyor diyerek normal beslenmemize devam edip üstüne bunları tüketirsek bir işe yaramaz. Sağlıklı, dengeli, düzenli ve sebze bakımından zengin bir beslenme planına dahil edilen bu yiyecekler yağların daha verimli yanmasına yardım ediyor. Diyet yapanlara da öneriliyor.

Öyleyse önce beslenme düzenimizi gözden geçiriyoruz ve daha sağlıklı bir yeme planı uyguluyoruz.

Fındık, zeytinyağı ve ay çekirdeğinde bulunan tekli doymamış yağ içeren gıdalar yiyin. Diğer yağ yakıcılar; avokado, yeşil çay ve tam tahıllı gıdalardır.

Domates, portakal, greyfurt, kivi, karpuz, çilek, yeşilbiber iyi C vitamini kaynaklarındandır.

Acı kırmızıbiber içeriğindeki kapsaisin ile metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler

Zencefil ve sarımsak metabolizmayı hızlandırır, sindirime yardımcıdır. Sarımsaktaki allisin yağ kaybında etkilidir.

Düşük yağlı süt ve ürünleri, yağ kaybında etkili olan kalsiyumdan ve CLA (konjuge linoleik asit) yönünden zengindir. Yetersiz kalsiyum alanlarda yağ depolanmasında etkili olan kalsiterol hormon düzeyi yüksektir. Ayrıca içerdikleri D vitamini ile de kilo korumada etkindir.

Yeşil çay içerisindeki kateşin adlı antioksidan madde sayesinde, metabolizmayı hızlandırmakta ve yağ kaybına katkıda bulunur. Günde 1-2 fincan yeşil çayı limon dilimleri eşliğinde içmeye çalışın.

Somon balığı, ceviz, fındık, semizotu, keten tohumu gibi omega 3 kaynağı besinler yağ depolanmasında etkili olan leptin seviyesini düşürür. Ayrıca kuruyemişlerdeki arginin kas gelişiminde ve yağ miktarının düşürülmesinde yardımcı, kasın vitamin ve mineral ile beslenip gelişimine katkı sağlar. Her gün tüketilen 10-15 adet fındık, badem, ceviz, haftada en az 2 kez tüketilen balık, ayrıca salata, çorba veya yoğurdunuza katabileceğiniz 1-2 tatlı kaşığı kadar keten tohumu yağ kaybınıza destek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir