Haydi Yaza Formda Giriyoruz

Zayıflamak istiyoruz iyi güzel de buna yeterince hazıladık mı kendimizi ? Mesela zayıflayacağım dedik yola koyulduk, inanıyor muyuz kendimize bunun için. Ben neden zayıflamalıyım, zayıflamam neden lazım, zayıflamak için hangi merhalelerden geçeceğim ?

Bunları hespladık mı mesela ve nelerin sağlıklı kilo vermemizde faydalı olacağını araştırdık mı ?

İlk Sorumuz şu olsun :

Kilo vermek için kırmızı eti tamamen bırakmalı mıyız?

Hayır bırakmamalıyız. Kırmızı eti bırakırsak peşinden birçok sorun doğurabilir. Kırmızı eti bırakmak demek demir eksikliği anemisine yol açmak demek onun dışında Alzheimer (alzaymır) a yol açabilir. Diyet esnasında kırmızı eti bırakmak onun yerine hem besin değeri daha düşük hem de kalorisi daha düşük bir besini tercih etmemiz demektir. Ama bu çok yanlıştır birçok rahatsızlığa nende olabilir. Kırmızı eti haftada 2 gün öğünümüzde kullanmalıyız.

Makarna Şişmanlatır mı?

Her yemekte olduğu gibi yemesini ve sınırını bilirsek makarna şişmanlatmaz.

Nasıl mı?

Makarnamızı haşladık, domatesli sosumuzu yağla kavurup hazırladık içine bide tereyağı attık ya da makarnamızı haşladık suyumuzu döktük marketten tam yağlı yoğurdumuzu aldık sarımsakladık yoğurdumuza sos yaptık ve 3–4 tabak yedik… Evet, bu durumda şişmanlarız. Ama makarnamızı haşlayıp çok az yağda besleyici değeri olan sebzelerimizi sote etsek ya da az yağlı yoğurda bir sarımsak katıp makarnamıza katsak üstüne sos gezdirip sadece bir tabak yersek neden şişmanlayalım :).

Her şey insanın elindedir. Yapmayacağım dersiniz ve yapmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir