Kilo veremeyenler ne yesin

7Uzmanlar kilo veremeyen ama zayıflamak isteyenler için bazı önemli yağ yakıcı ve zayıflatıcı besinler tüketmelerini tavsiye ediyor. Kilo vermeye karar verenler, zayıflamak isteyenler, Bu kez başaracağım kilo vermek istiyorum diyerek diyet yoluna girenlere sofralarından ayırmamaları gereken en önemli diyet yiyeceklerini söylüyoruz.

Bu sefer kilo vermeye tam kararlıysanız, sağlıklı beslenme kurallarına uyuyorsanız işte diyetiniz süresince sık sık alış verişine çıkacağınız diyet listeniz:

Tv’de görmeye alışık olduğumuz uzman dr. Ayça Kaya tavsiyeleridir. Kaya, bu yiyeceklerin yağ yaktırıcı etkileri olduğunu söylüyor. Kilo vermek isteyenler buyursun..

Yeşil çay
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak yeşil çay içenler, içmeyenlere göre %45 daha yavaş kilo alıyor. Yeşil çay deneklerin iştahını kesme konusunda çok başarılı olmasa da yağ yakımını ve kilo almayı belirgin bir biçimde yavaşlatıyor. İşte bu yüzden her gün en az 1 fincan yeşil çay tüketilmelidir.

Kırmızı biber
Acı sevenler sevmeyenlere gore daha şanslı, çünkü kırmızı biberin içindeki capsaicin maddesi metabolizmayı hızlandırıyor, vücut ısısını yükselterek enerji harcamaya neden oluyor. Eğer midede bir sorun yoksa yemeklere mümkün olduğu kadar kırmızı biber eklenmelidir.

C vitamini (Öncelikle kivi)
C vitamininin yağ yıkım metabolizmasını hızlandırdığı bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Pek çok hayvan ve bitki kendi C vitaminlerini sentezleyebilirken insanlar bu vitamini dışarıdan almak zorundadır. Bir avuç para verilerek eczanelerden besin desteği ilaçları alınmasına gerek yok. C vitamini besinlerden alınmalıdır. Kivi C vitamini bakımından en zengin gıdadır. 100 gram kivide 400 miligrama kadar C vitamin bulunur. Kivi, turunçgillerden 4-6 kat, elmadan ise 40-50 kat daha fazla C vitamini içerir. Yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacı 60 miligram olduğu düşünüldüğünde, bir adet kivi bu ihtiyacı rahatlıkla karşılar.

Yağsız yoğurt
Günde üç öğün yenen yağsız yoğurt, vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasına yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek kalsiyum ve protein sayesinde özellikle bel çevresi ve göbek yağlarının erimesinde sık tüketenler için ciddi avantajlar sağlar.

Yoğurt yemeyenlerin özellikle bel bölgeleri daha kolay yağlanır. Ayrıca yoğurdun içeriğindeki yüksek kalsiyum ve protein kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlar.

Su
Hayatın kaynağı olan su, oksijenden sonra en önemli ihtiyacımız. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir, fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Vücudun yüzde 65′i, kanın yüzde 92’si, kemiklerin yüzde 22’si, beynin ve kasların yüzde 75′i sudan oluşur. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi vücudun su dengesinin korunmasıyla mümkün.

Dolaşımı hızlandıran su, yağ yakımını da kolaylaştırır. Bu yüzden, zayıflama sürecinde günde en az 2,5 litre su içmeyi unutmayın.

TOK TUTAN GIDALAR

Yulaf kepeği
Son yıllarda adı çok sık duyulan yulaf kepeği insanı uzun süre tok tutar. Üstelik düşük glisemik indeksi sayesinde şeker metabolizmasının da dostudur. Kan şekerini çok yavaş yükselttiği için ani iştah ataklarını önler, geç acıkılmasını sağlar. Ayrıca bir başka güzel tarafı da bağırsakların çalışmasını desteklemesidir. Kabızlık sorunu çekenler mutlaka tüketmeli.

Brokoli
İşte bilim dünyasındaki herkesin üzerinde fikir birliği sağladığı bir besin; kanser savaşçısı brokoli! içeriğindeki pek çok madde sayesinde brokoli tam bir şifa kaynağıdır. Vitamin, lif, kalsiyum yönünden de zengin olan brokoli aktif zayıflama sürecinde sofraların baştacı olmayı hak ediyor. Brokoliyi buharda haşlayıp, küçük parçalara bölerek, üzerine limon, çok az zeytinyağı ve baharat ile yemenizi öneririz.

Beyaz lahana
Beyaz lahana çok düşük kalori değerine sahiptir ve içeriğindeki yüksek lif sayesinde tok tutan gıdalar arasındadır. Zayıflamaya karar verenler özellikle tüketmeli, “ben kilomdan memnunum” diyenler de haftada bir gün mutlaka yemelidir. Ama zayıflayacağım diye günlerce sadece ve sadece lahana çorbası içmilmemelidir. Unutmayın, beslenme denge işidir, lahanayla ömür geçmez!

Yeşil kabak ve balkabaği
Her iki kabak türü de yüksek lif içeriği sayesinde tok tutanlar listesinin gözdesi. Yeşil kabağın idrar söktürücü etkisinin yanında kabızlığı giderici özelliği de var. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demirden yana zengin olan yeşil kabağı çiğken rendeleyip salatalara da katılabilirsiniz.

Lif zengini balkabağı da iyi bir karoten, C ve E vitamini, potasyum ve magnezyum kaynağıdır; üstelik kalorisi de düşüktür. Balkabağını çok az suyla hiç şeker serpmeden haşlayıp, bol tarçın dökerek yiyebilirsiniz.

Sütlü kahve
Light sütle yapılan bir hazır kahve, zayıflama sürecinde mükkemmel bir içecek olacaktır. Ara öğünlerde içilebilen bir fincan kahve ile uzun süre tok kalınabilir. Ama unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarar.

Hayvansal protein
Her türlü hayvansal protein metabolizmayı çalıştırarak yağları yaktırır. Aynı zamanda tok tutar. Tavuk eti, yağsız köfte, balık, yumurta, kırmızı et veya peynir günlük beslenmede mutlaka olmalıdır. Saf protein diyetlerinden uzak durmalısınız. Hiç karbonhidrat tüketmeden sırf protein yediğinizde belki hızlı kilo verirsiniz ama kalpte ritim bozuklukları, kemik erimesi, tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve gut gibi hastalıklar yakanıza yapışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir