Kuruyemişler Zayıflatır Mı?

kuruyemişDiyet yapıyorsanız diyetinize mutlaka badem, fındık, ceviz ve susam gibi kuruyemişleri ekleyin. Ara öğünlerde atıştırmalık olarak bisküvi ya da meyve yerine kuruyemiş yemek hem çok daha sağlıklı hem de kilo vermeye son derece faydalı. Diyette kuruyemiş tüketmek kilo yapmaz aksine kilo vermenizi sağlar.

Yağlı tohumlar yani kuruyemişler (fındık, fıstık, ceviz, badem, susam) protein kaynağıdır. Sağlıklı bir beden için vazgeçilmez olan yağ asitlerini de içerirler; posa (lif), E vitamini, özellikle potasyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi minerallerden zengindirler.

Peki diyette tüketilen yağlı tohumların ne gibi etkileri var?

E vitamini içeriğiyle kalbin korunması, kataraktın önlenmesi, prostat ve göğüs kanseri oluşumunun önlenmesinde etkindir. Yarım kase yağlı tohum tüketimi günlük E vitamini gereksiniminin yüzde 37’sini karşılar. 

Kaliteli bitkisel protein içeriğiyle günde yarım kase yağlı tohum tüketildiğinde 1 köfte kadar et yemiş gibi protein sağlarsınız.

kuruyemişGünde 20-25 gr. yağlı tohum, çeyrek su bardağı süt kadar kalsiyum sağlar ve böylece günlük süt-yoğurt tüketiminin yanında yağlı tohumlardan da tüketirseniz kemik sağlığınızı korursunuz. Magnezyum enerji metabolizması ve protein üretimi için önm l i olan mineraldir. Yarım kase yağlı tohum, günlük gereksinimin yüzde 21’ini karşılar. Folik asit içeriğiyle kan homosistein düzeyini düzeyini düşürerek kalp hastalığında koruyucu etki gösterir.

İyi bir lif kaynağı olan yağlı tohumlar kolesterol düzeyi yüksek olan bireyler için de bulunmaz bir besin grubudur. Yağlı tohumlar çok az doymuş yağ; daha çok tekli doymamış yağ asidi (fındık ve badem) ve omega-3 yağ asidi (ceviz) içerir. Sağlıklı yağ içerikleri nedeniyle kolesterolü düşürürler. Ayrıca omega 3 yağ asidi (ceviz) sayesinde deriniz nemlenir ve sağlıklı, parlak görünür.

Çinko minerali, bütün yağlı tohumlarda bulunur. Vücutta enzimatik bütün reaksiyonlar için kofaktördür. Yaranın iyileşmesi, büyüme ve gelişme için önemlidir.

yemişAyrıca çinko, ciltte oluşan aknelerin iyileşmesinde önemli rol oynar. Her şeyden önemlisi vücutta güçlü biyolojik etki gösteren fitokimyasal maddelerden quercetin ve kaempfenol içermesiyle kanser, kalp gibi majör kronik hastalıklardan korur.

Son yıllarda yer fıstığında resveratrol adında fenol yapısında bir madde daha keşfedilmiş ve bunun güçlü antioksidan etkisinin olduğunu bilimsel çalışmalarla kanıtlamıştır.

* Kronik hastalıklardan korunmak ve kilo vermek için ne kadar yemeliyiz? Haftada 4-5 kez yarım kase, ikindi öğününde tüketilmesi, kronik hastalıklarda yüzde 50 kadar koruyucu etki gösterir.

* Kilo verme aşamasında kuruyemiş yenir mi? Evet. Haftada 2 kere 1 köfte kadar et yerine çeyrek kase fındık ve fıstık tüketerek kilo verebilirsiniz.

Selahattin Dönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir