Ramazan Ayında Doğru Beslenme Kuralları

Oruç tutarken kilo almamak, daha uzun süre tok kalmak, susamamak ve orucu daha rahat tutmak için bir takım beslenme kurallarına uymanız gerekiyor. Oruç tutarken zayıflamak isteyenler ramazan sonunda maalesef kilo almış oluyor. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için Ramazan Ayında nasıl beslenmemiz gerektiğini bilmemizde yarar var.

Ramazan Ayında Böyle Beslenin

2–3 dilim tam buğday ekmeği, söğüş sebzeler ve 1–2 porsiyon meyve yiyebilirsiniz.

Tarçının kan şekeri düzenleme özelliği olduğu için özellikle kompostolarda, kabuklu haliyle bolca tüketin.

Zeytin hususunda da dikkatli olun ve 5-6’dan aşırıya kaçmayın. Çünkü zeytinlerin tuz içerikleri yüksektir ve susuzluk hissinin erken uyanmasına yol açar.

Balıkta vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli yağlar mevcuttur. Bu yağlar metabolizmamızın hızını da artırır ve zayıflamayı kolaylaştırır.

Doyma hissinin ağzımıza attığımız ilk lokmadan tam 13 dakika sonra beyne ulaştığını unutmayın! Çorbadan sonra ana yemeğe geçmeden önce en az 3-4 dakika ara verin.

1 bardak süt içmek 5 saat boyunca tok tutuyor!

Süt hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissedilmesine yardımcı olur, hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağlar. ABD’li bilim adamları, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir