Zayıflamak istiyorum ama nasıl yapacağım ? Zayıflamak için…

Acil diyete başlamalıyım diyenler, ya da zayıflamak isteyip nereden başlayacaklarını bilemeyen hanımlar zayıflamak için işte reçete !

Zayıflamak için herşeyden önce düşük karbonhidratlı beslenmek gerekir. özellikle şekerli, unlu veya tatlı besinler ve beyaz ekmek yememek kilo vermede önemli bir adımdır.

Zayıflama diyetinin düşük karbonhidratlı mı yoksa düşük yağlı mı olması konusu bilimadamlarının halen üzerinde tartıştığı bir konudur. Bu konuda son birkaç yıl içinde yapılan araştırmalar, diyette karbonhidrat alımını azaltmanın kilo vermeyi hızlandırdığı yönündedir.

Prof. Dr. Metin Özata kitabında; “Yapılan bilimsel araştırmalar, karbonhidrattan fakir bir diyetin, 6 ay içinde içinde ortalama 8.5 kg yazıflattığını göstermiştir” diyor. Günlük diyette karbonhidrat oranının yüzde 40-45’e indirilmesi, kilo verme açısından çok faydalıdır. Karbonhidratı daha fazla azaltmak ise zararlıdır.

Atkin diyetinde olduğu gibi karbonhidratı hiç almadan veya düşük düzeylerde alıp, sadece et ve proteinli besin almak, damar sertliğine neden olabilir. Bir günde 100 gramdan az karbonhidrat sağlayan diyetler, protein yıkımına ve kanda keton ismi verilen bazı asitlerin artmasına neden olur. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde karbonhidrat azaltılmalı, ancak aşırıya kaçılmamalıdır.

Zayıflama diyetinde mutlaka posalı besinler ilave edilmelidir. Diyet günlük 20-30 gr posa alınacak şekilde ayarlanmalıdır. Posalı ve lifli besinler hem kabızlığı önler hem de kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesine katkıda bulunur. Posalı besin alımını artırmak için beyaz ekmek yerine kepekli ekmeği tercih etmeli, meyve suyu içmek yerine meyveyi kabukları ile birlikte yemeli, sebze mümkün olduğunca kabukları ile pişirilmeli ve öğünlere sebze eklemeliyiz. Salatalara keten tohumu serpmek de faydalıdır.

BOL BOL SU İÇİLMELİ
Lifli besin alınca su ihtiyacı da artacaktır. Bol bol su içilmelidir. Günlük 65-70 gr proteine ihtiyacımız vardır. 800-1200 kalorilik bir diyette günlük protein alımı ideal vücut ağırlığının her kilosu için en azından 1 gr olmalıdır. Bu nedenle zayıflarken ızgara ve haşlama beyaz et yemeyi ihmal etmemek gerekir. Bu yemeklerin yanına patates yerine bezelye, kuru fasulye (3-4 kaşık) ilave etmek ve bol salata yemek faydalı olur.

ŞEKER YÜKÜ DÜŞÜK BESİN
Yüksek şeker yüklü gıdalar yerine düşük şeker yüklü karbonhidratlar tercih edilmelidir. Glisemik indeksi (şeker yükü), yüksek besinler (rafine edilmiş şekerler, nişastalı yiyecekler, çikolata, baklava, börek, reçel, bal, havuç, patates) kan şekerini çok hızlı yükseltir ve bu nedenle kilo yapar. Şeker yükü düşük besinler (yulaf, kurubaklagiller, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği), kan şekerini yavaş yavaş ve daha az yükseltir. Bu tür besinler ise zayıflamak için çok faydalıdır.

referans : takvim