Diyet nasıl yapılır?

diyet yapamıyorumZayıflamak istiyorum ama bir türlü diyete giremiyorum. Diyet yapmaktan korkuyorum. Kilo vermek bana imkansız gibi geliyor. Yeme isteğimin önüne geçemiyorum. Sevdiğim yemekleri ve aburcuburları terk etmek istemiyorum. Ben çocukken de kiloluymuşum. Demek ki şişmanlık benim kaderim. Ne yaparsam yapayım zayıflayamam. Zayıflamak çok zor bir şey. Ve bence imkansız..

Değil…

Yanlış düşünüyorsunuz. Kilo vermek elinizde. Herkes zayıflayabilir. Yeter ki ciddi bir metabolik hastalığını olmasın. ve yeterince çaba gösterin. Gözünüz korkmasın. Doğru beslenmek kilo vermek için yeter de artar bile. Spor yapmaktan da korktuğunuzu biliyorum. Ancak zayıflamak için saatlerce yorucu sporlar yapmak zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken şey her gün birkaç saat kendi hızınızda yürüyüş yapmak. Yürüyün, kilo verin.

Diyet yanlış bir kelime bence. Diyete değil sağlıklı beslenmeye evet..

Beslenme düzeninizde yapacağınız birkaç ufak değişiklik sayesinde siz de kilo verebilirsiniz.

Günde aksatmaksızın 3 ana öğün yiyin. Ara öğün zorunlu değil ancak acıktığınızı hissettiğiniz an sağlıklı ara öğünler yapabilirsiniz. Örneğin bir fincan yağsız süt ile yapılmış kahve, ya da 10 adet çiğ fındık, ya da yağsız hazırlanmış tam tahıllı 2 dilim ekmekle yapılmış tost ve yanında ayran güzel bir ara öğün olacaktır.

  • Her gün en az 2 litre su için.
  • Yeşil çay, beyaz çay ve mate çayı gibi çaylardan destek alın.
  • Her gün en az 30 dk yürüyün.
  • Yemeklerde yalnızca soğuk sıkım zeytinyağ kullanın.
  • Baklagiller, bulgur ve sebzeler sağlıklıdır, sık sık tüketin.
  • Maydanoz yiyin.
  • Acı biberlerden destek alın. Acı metabolizmayı hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir