Kahvaltı Yapmak Zayıflatıyor Mu?

dukan diyeti örnek kahvaltıDiyetisyenler ve pek çok doktor kilo vermek isteyenlerin mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söylüyor. Ama tıp bilimi her an ilerleyen ve sürekli gelişen bir bilim. Bilim adamları da her zaman araştırma içinde. İşte kahvaltı konusunda da bilimsel araştırmalar yapılmış ve sanılanın aksine kahvaltı yapmayan insanların kilo almadığı ortaya çıkmış. Yani kahvaltı yapmak enerji vermek dışında kiloya doğrudan etki etmemiş.

Bugüne kadar sanılanın aksine kahvaltının günün en önemli öğünü olmayabileceği ortaya çıktı.

ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmalar, kahvaltıyı atlamanın, obeziteyi tetiklemediğini, metabolizmayı etkilemediğini ve ciddi fiziksel bir soruna neden olmadığını gösterdi.

Alabama Üniversitesi’nden bilim insanları, kilo vermek isteyen 300 gönüllüyü 2 gruba ayırdı.

İlk gruptakiler düzenli olarak kahvaltı yaptı, diğer gruptakiler ise kahvaltıyı atladı. 4 ay sonra gönüllülerden hiçbirinin kilo vermediği belirlendi.

Başka bir araştırmada da 6 hafta boyunca kahvaltı yapan ve ilk öğünü atlayan iki gruptaki katılımcıların kilosu, kolesterol ve kan şekeri düzeyi incelendi.

Bilim insanları, kahvaltı yapanların sabah daha enerjik olması dışında iki grup arasında farka rastlamadı. Sanılanın aksine, kahvaltıyı atlayan katılımcıların öğle ve akşam aşırı derecede yemediği de vurgulandı.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir