Karın şişkinliğini gideren şeyler

mide gazı nasıl geçerÖzellikle regl öncesinde karnımız şişiyor. Zaten biz kadınların karnı sık sık şişer. Şişkinlik, mide gazı ve sancılar bazen canımızdan bezdirecek dereceye varabiliyor. Karın şişliği olanlar için birkaç ev yapımı çözüm var. Sık sık karnınız şişiyor, şişkinlik ve gaz sorunu yaşıyorsanız bunlara dikkat edin..

Mide gazı yani aşırı gaz sorunu karında sancı yapar. Şişkinlik hissi can sıkıcıdır. Bu durumda karın ve mide bölgesi epeyce şişer. Bu şişkinlik bel bölgesine de yayılabilir. Bağırsaklarda baskı ve sancı oluşabilir. Kimi zaman şiddetli gaz sancısı kalp krizi bile sanılabiliyor. İşte mide gazı böylesine sıkıcı bir durumdur.

Sık sık karnınız şişiyorsa önce karnınızı neyin şişirdiğini bulmalısınız. Süt ve süt ürünleri yapay tatlandırıcılar ve karbonhidratlar midede gaz oluşmasına neden oluyor. Sağlıksız bir beslenme şekliniz varsa karnınız sürekli şişebilir ve sık sık aşırı gaz sorunu yaşayabilirsiniz.

Mide gazı, karın şişliği ve şişkinlik nasıl geçer?

  • Nane, papatya ve rezene çayı gaz sorununu çözmek konusunda oldukça iyidir ve doğal çözüm olarak kullanılabilir.
  • Ilık su içmek karın şişliğini indirir.
  • Gaz ve şişkinlik durumunda sırt üstü uzanarak sancı azaltılabilir.
  • Probiyotik süt ürünleri tüketerek mide rahatlatılabilir.
  • Bir çay kaşığı karbonat su ile karıştırılarak içilirse mide gazları kısa sürede tahliye olacaktır.
  • Şişkinlik ile birlikte kabızlık sorunu da varsa keten tohumu kullanılabilir. Keten tohumu, müsilaj taşıdığı için, hem tahrişi azaltır hem de kitle oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir