Karın şişliğini giderme yolları

Karın şişliğini giderme yollarıŞişkinlik gaz ve ödemden olabilir. Gaz sıkıntınız varsa ya da vücudunuzda aşırı ödem oluşmuşsa kendinizi şişkin hissedersiniz. Birkaç kilo almış gibi görünüyorsanız, karnınız ve bel bölgeniz şişkin görünüyorsa, kilo almadığınıza emin olmanıza rağmen birkaç kilo fazla görünüyorsanız muhtemelen ödem sorunu yaşıyorsunuz ve ödem atmanız gerekiyor.

Öncelik gaz sorununa değinelim. Şişkinliğiniz nedeni mide gazlarıysa, beraberinde sancı da olacaktır. Vücuttan tahliye olamayan gazlar sancı yapar. Mide ve karın şişer. Şiş ve sıkıntılı bir görünüm ruhunuzu da etkiler. Stres ve öfkeye neden olan mide gazları, şişkinlik hissi geçmeden gitmez.

Mide gazı nasıl geçer?

 • Nane, papatya ya da rezene çayları gaz sorununda içilebilir.
 • Ilık su içmek gaz sorununu çözmektedir.
 • Karbonatlı su içmek de gazı geçirir.
 • Gaz sorununa neden olan yiyeceklerde uzak durmak gerekir.
 • Sırt üstü uzanmak gaz sancısını dindirir.
 • Probiyotik bakterili ürünler bağırsakları rahatlatır ve gaz oluşumunu önler.

Ödem nasıl geçer, ödem söktürücü ne demektir, ödem attıran bitkiler, bitki çayları hangileridir?

Ödem, bol bol su içerek atılır. Çok az su içmek vücutta ödem birikmesine neden olur. Ayrıca çok tuzlu yemekler, turşular ve salamura ürünler de ödeme neden olur. Bu tür beslenme şekliniz varsa sık sık vücudunuzda ödem birikebilir. Bazı hastalıklar da vücutta ödem birikmesine neden olur. Az tuzlu yemekler, daha az turşu ve salamura ürünler tüketmek ve bol bol su içmek vücutta ödem oluşumunu engelleyecektir.

Ödem söktürücü, idrar söktürücü olarak da adlandırılabilir, ödemi vücuttan atan, ödem atmaya yarayan bitkiler ve sebzelerdir. En bilindik ödem söktürücü sebze maydanozdur. Mısır püskülü otu, kiraz sapı, biberiye, funda, mate yaprağı, semiz otu, ananas, kivi, bitki çaylarına tarçın ve karanfil eklemek faydalı olabilir.Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ ya da haşlanmış tüketmek de ödemi idrar yolu ile atmakta faydalıdır.

Ödem söktürücü, vücuttan fazla ve gereksiz suyu attıran, idrar attırıcı, şişkinlik giderici ve kabızlığı gideren başlıca faydalı sebzeler:

 • Sakız kabağı
 • Maydanoz
 • Beyaz lahana
 • Pırasa
 • Semiz otu
 • Ananas, kivi ve nar

Ödem söktüren iyi bir ödem söktürücü sağlıklı birkaç alternatif kür:

2 yaprak beyaz lahanayı su da kaynatın ve bu suyu için. Her gün 1 su bardağı beyaz lahana suyu için.
30 kuru kiraz sapını 1 bardak suda kaynatın ve bu kiraz sapı suyunu için.
Her sabah yarım demet çiğ maydanoz tüketin.
Kuru çınar yaprağını kaynar suda haşlayarak bu çınar yaprağı suyunu için. 1-2 kuru çınar yaprağı yeterlidir.
Bir tutam mısır püskülünü 1 bardak kaynar suda demleyin ve için.

Tüm bunları aynı anda ya da aynı gün içmemelisiniz. Zaman zaman değiştirerek farklı günlerde içerseniz çok daha etkili ve sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda ödem atmak ve şişkinliği geçirmek için en az 1,5 lt su içmek zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir