Ödem söktürücüler

ödem söktürücüÖdem söktürücüler, ödem söktürücü bitkiler, bitki çayları, otlar ve sebzeler sayesince vücutta tutulan fazla su idrar yolu ile atılır. İdrar söktürücü olarak da bilinen kimi sebzeler Allah’ın bizler için sunduğu inanılmaz faydalı nimetlerdir. Kabak, lahana ve maydanoz en ünlü ödem söktürücü sebzelerdir. Bunların yanı sıra kiraz sapı, mısır püskülü ve karanfil de iyi bir ödem söktürücüdür.

Ödem nasıl geçer, ödem söktürücü ne demektir, ödem attıran bitkiler, bitki çayları hangileridir?

Ödem, bol bol su içerek atılır. Çok az su içmek vücutta ödem birikmesine neden olur. Ayrıca çok tuzlu yemekler, turşular ve salamura ürünler de ödeme neden olur. Bu tür beslenme şekliniz varsa sık sık vücudunuzda ödem birikebilir. Bazı hastalıklar da vücutta ödem birikmesine neden olur. Az tuzlu yemekler, daha az turşu ve salamura ürünler tüketmek ve bol bol su içmek vücutta ödem oluşumunu engelleyecektir.

Ödem söktürücü, idrar söktürücü olarak da adlandırılabilir, ödemi vücuttan atan, ödem atmaya yarayan bitkiler ve sebzelerdir. En bilindik ödem söktürücü sebze maydanozdur. Mısır püskülü otu, kiraz sapı, biberiye, funda, mate yaprağı, semiz otu, ananas, kivi, bitki çaylarına tarçın ve karanfil eklemek faydalı olabilir.Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ ya da haşlanmış tüketmek de ödemi idrar yolu ile atmakta faydalıdır.

Ödem söktürücü, vücuttan fazla ve gereksiz suyu attıran, idrar attırıcı, şişkinlik giderici ve kabızlığı gideren başlıca faydalı sebzeler:

  • Sakız kabağı
  • Maydanoz
  • Beyaz lahana
  • Pırasa
  • Semiz otu
  • Ananas, kivi ve nar

Ödem söktüren iyi bir ödem söktürücü sağlıklı birkaç alternatif kür:

2 yaprak beyaz lahanayı su da kaynatın ve bu suyu için. Her gün 1 su bardağı beyaz lahana suyu için.
30 kuru kiraz sapını 1 bardak suda kaynatın ve bu kiraz sapı suyunu için.
Her sabah yarım demet çiğ maydanoz tüketin.
Kuru çınar yaprağını kaynar suda haşlayarak bu çınar yaprağı suyunu için. 1-2 kuru çınar yaprağı yeterlidir.
Bir tutam mısır püskülünü 1 bardak kaynar suda demleyin ve için.

Tüm bunları aynı anda ya da aynı gün içmemelisiniz. Zaman zaman değiştirerek farklı günlerde içerseniz çok daha etkili ve sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda ödem atmak ve şişkinliği geçirmek için en az 1,5 lt su içmek zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir