Protein diyetinde neler yenir?

dukan diyeti protein diyetiProtein diyeti adından da anlaşılacağı üzere protein ile beslenmeye dayalı, tek tip beslenme de diyebileceğimiz bir beslenme şeklidir. Protein diyeti yapan kişilerin tükettiği ürünler kesinlikle light ve yağsız olmalıdır. Tavuk eti, kırmızı et ve balık yemeklerinde yağ kullanılmamalı, ızgara ya da buğulama ya da haşlama tipi pişirme yöntemi tercih edilmelidir.

Kullanılan her tür et kesinlikle etin yağsız tarafından seçilmelidir. Yumurta da sık sık tüketilir ve genellikle haşlama, çılbır ya da sebze tüketilecekse menemen şeklinde pişirilerek tüketilir. Bazı protein diyetlerinde, protein miktarından az olmak kaydı ile sebzeye de müsade vardır. Bu diyetlerde tabağın 4/3’lük kısmı protein, kalan 4/1’lik kısmı ise sebzeden oluşur.

Sebze yemeklerinde de maksimum 2 tatlı kaşığı zeytin yağına izin vardır. Bu 2 tatlı kaşığı zeytinyağ kotası bütün bir gün içindir. Bu yağ kotanızı istediğiniz biçimde tüketmek sizin insiyatifinizdedir. Protein diyetinin amacına ulaşması ve istenilen oranda yağ yakılması için tavsiye edilen yağ sınırını aşmamanız gerekir.

Protein diyeti yapanların dikkat etmesi gereken en önemli kural ise her gün asgari 2 litre su tüketilmesidir. Yakılan yağlar ve protein artıklarının vücuttan atılması için kesinlikle bol bol su içilmelidir. İçilen su sizin daha başarılı olmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir