Vücuttaki Ödem Nasıl Geçer?

maydanoz ödem atarÖdem dediğimiz şey, vücudumuzda biriken ve şişkinlik meydana getiren fazla sudur. Örneğin her zaman duyarız tuz su tutar ve ödem yapar. Turşular, salamura yiyecekler, beyaz unla yapılmış her türlü yiyecek, az su içmek de ödem yapar. Bu gibi durumlarda 5 kiloya kadar daha ağır hissederiz ve tartıda da ağır geliriz. Ödem atmak için, vücutta biriken fazla suyu geçirmek ve vücudu rahatlatmak için beslenme düzenimizi gözden geçirmeliyiz.

Ödem nasıl atılır? Bilinen en iyi ödem atma yöntemleri nelerdir? Ödem söktürücüler, ödem geçirici yiyecek ve içecekler nelerdir? Fazla suyu nasıl atarız?

Siz de ödemden şikayetçiyseniz ödem atmak için dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Yemeklerinize ekstra tuz ilave etmeyin, yemekleri az tuzlu pişirin ve daha çok baharatlandırın.
2- Şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır.

3- Gün içerisinde eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırganotu, kiraz sapı ve funda yaprağından destek alınabilir.

4- Meyvelerden kiraz, ananas ve kayısı sebzelerden ise yeşil yapraklı olanlar vücuttan fazla suyu atmaya yardımcı etkiye sahiptir.

5- Su içmeye özen gösterin. Özellikle terle su atmanızı fazla olduğu günlerde ve iklimlerde sıvı alımınızı artırmaya dikkat edin. Asitli içecekler, alkol ve aşırı şekerli içeceklerden uzak durun.

6- Ara öğünlerinizden birinde probiyotik yoğurt veya kefir tüketin.

7- Ortalama 7-8 saat uyumaya dikkat edin. Az uyumakta ödem problemini tetikleyebilir.

8- Sağlıklı kilo diliminde yer alın. Fazla kilo damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına, dolaşımın yavaşlamasına ve sonuçta vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olur.

9- Düzenli egzersiz sıvı dengesini düzenlemeye yardım eder, fiziksel aktivite süresince nabzınızı kontrol edin.

10- Dolaşımı hızlandıracak, rahatlatıcı, lenfatik masajlar yaptırın.

Ödem attırıcı içecek

1 su bardağı domates suyuna, katı meyve sıkacağından çekilmiş 1 demet maydanozdan çıkan suyu, 2 adet salatalık suyunu, 1 orta boy havuç suyunu karıştırıp tüketiniz. Dilerseniz 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil de etkisini artırabilir.

İdrara çıkmayı kolaylaştıran besinler

Hindiba, su teresi,
Kızılcık, böğürtlengiller,
Salatalık, rezene,
Üzüm, limon, yeşil salata,
Siyah havuç, maydanoz, armut, ananas, taze soğan, karpuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir