Bağlanmaktan Korkuyorum Ne Demek

yanliserkekKadın olarak, sık sık duyduğumuz bir erkek hezeyanı; bağlanmaktan korkuyorum. Bu kelimeyi işitmeyen kadın sayısı çok azdır. Çoğu başarılı olur ve bağlanmaktan korkan adamla evlenir. Şanssız kadınlarsa bağlanma korkusu olan erkek tarafından terk edilir. İyi de bu erkeklerin derdi ne kuzum? Ne demek bağlanmaktan korkuyorum? Seviyorum, gittikçe sana bağlanıyorum ama bu bağlılık beni korkutuyor…Peki neden?


Kaçan, korkan, uzak duran, ilişkiyi sahiplenmeyen ve size karşı yabancı gibi ilgisiz duran bir erkekle karşı karşıyaysanız ya sevgisinden emin olup savaşacaksınız ya da sizi sevmediğine emin olup ayrılacaksınız. Şimdi karar sizin. Sizi seviyor ama gerçekten de uzun ilişkiden korkuyorsa, onu kazanabilirsiniz. Erkeklerin bağlanma korkusu tipik bir erkek davranışıdır. Pek çok erkek aynı şekilde sevdiğini ama bağlanmak istemediğini söyler. Bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Bağlanma korkusunu yenmek ve size bağlanmasını sağlamak

Kimi erkekler ciddi bir ilişki istemez ve sizinle ciddi şeyler planlamadığı için “bağlanmaktan korkuyorum” yalanına sığınır. Önce erkeğin duygularının samimiyetini anlamanız gerekiyor. Söz konusu erkek bağlanma yalanına sığınıp sizinle eğleniyorsa onu bir an önce terk edin ve yolunuza bakın.

Gerçek bağlanmak korkusu yaşayan erkekler, sevdikleri halde bunu dile getiremiyor. Sizi seviyor, size yavaş yavaş bağlandığını hissediyor ve bu durum onu rahatsız ediyorsa bu erkek gerçekten de bağlanmaktan korkuyordur. Sizden hoşlanan, hoşlandığını hissettiren, sizinle ilgilenen ve sizi özleyen ama ciddi bir beraberlik teklif etmeyene erkek bağlanma korkusuna yeniliyor olabilir.

Neden korktuğunu anlayın

Yeni bir ilişkiden korkuyorsa, önceki ilişkilerde derin darbe almış olabilir. Daha önce çok sevip terk edilmiş, aldatılmış, yıkıcı bir ayrılık yaşamış erkekler yeniden aynı şeyleri yaşamaktan korkar. Size inanması ve güvenmesi zaman alacak diyebiliriz. Bu durumda siz ilişkiyi ağırdan almaya hazır olmalısınız. Acele etmeyin. Ona sabırla yaklaşın ve size güvenmesi için zaman tanıyın.

Kendinizi ezdirmeyin

Onu ne kadar seviyor olursanız olun, hiçbir zaman sırf o istiyor diye kendinizden ödün vermeyin. Size bağlanmasını sağlamak için sevmediğiniz şeyleri yapmayın. Böyle yaparak onun sizi seven hayallerinizin prensi olacağını düşünüyor olabilirsiniz ama hiçbir zaman öyle olmayacak. Nasıl bir erkekse öyle olmaya devam edecek.

Israr etmeyin

Aceleci olmayın. Ona baskı uygulamayın. Onun size bağlanması için, sürekli mesaj verirseniz kaçmasına neden olabilirsiniz. Onu kendi haline bırakmalısınız. Evlilik, çocuk yapmak, ev geçindirmek, sorumluluk sahibi olmak gibi erkeklerin nefret ettiği konuları açmayın. Bunlar onun size bağlanmasını sağlamaz. Aksine kaçması için teşvik eder.

Arkadaşlarına karışmayın

Arkadaşlarıyla zaman geçirmesine izin verin. Planlarına müdahale etmeyin. Onun da kendine özel bir arkadaş çevresi ve sosyal hayatı olmalıdır. Bu konuda anlayışlı olun. Onu korkutmayın. Bağlandığında, arkadaşlarıyla görüşemeyecek olma korkusu, sizden soğumasına neden olur. Erkekler, arkadaşlarına çok değer verir. Kıskanmayın. Darlamayın. Kendi haline bırakın.

Zamanla size alışacak. Güvenecek ve bağlanacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir