Mutlu evliliğin sırrı

mutlu evlilikMutlu evlilikler pek çok mutsuz çift için imkansız gibi görünse de, yapılan araştırmalar, mutlu evliliklerin de var olduğunu gösteriyor. Evliliğinde sorun çıkan ancak, sorunları ile başarılı bir şekilde başa çıkan çiftler mutluluğu yakalıyor. Tahammül, sabır, anlayış ve saygıya dayalı evlilikler mutluluk için yeterli oluyor. Mutsuz evlilikler ise, çiftleri hem hasta yapıyor hem de hayattan tat alma duygusu yok oluyor.

Peki, nedir bu mutlu çiftlerin sırrı?

Konuşmak, dinlemek, sohbet etmek, ortak hobiler geliştirmek, birlikte dans etmek, yürüyüşlere çıkmak, çocuklarla vakit geçirmek, ailece piknik ve geziler düzenlemek, düzenli bir cinsel yaşam, mutlu yatak odaları mutlu evliliklerin başlıca sırrı aslında.

Eşiniz ile sohbet edin. Bir sorun çıktığında direk sorgulama ve suçlama yerine dinlemeyi deneyin. İkna olmadığınız konuları detaylıca dinleyerek çıkarımlarınızı eşinize sakin bir şekilde ifade edin. Mutsuz olduğunuzda, canınız sıkkınken ve aşırı stres altında tartışmaktan kaçının. Her zaman iyi bir dinleyici, sakin bir konuşmacı olun.

Eşinizin size karşı adeta bir kapalı kutu oluşundan ve size içini dökmediğinden şikayet ediyorsanız doğru zamanı henüz yakalayamamışsınız demektir. Eğer yorgunsa ya da başka bir işle uğraşıyorsa ve rahatlamak istiyorsa, ona sorularla yaklaşmanız sonuç vermeyecektir. Peki ama doğru zamanı nasıl yakalayacaksınız? Hemen yanıtlayalım…

Eşinizin size duygusal anlamda en yakın olduğu an birlikte aktivite yaptığınız zamandır. Bu, ikinizin de uykusunun kaçtığı yatak sohbetleri, parkta yürüyüş ya da birlikte bulaşık yıkama zamanı bile olabilir.

Eşinizin size açılmasını zorlaştıran davranışlardan biri, gözlerinizi sabit bir şekilde onun gözlerine dikip “Hadi anlat” der gibi yapmaktır. Konuşurken size bakması için ısrar etmeyin. Erkeklerin çoğu gözlerine bakılmadığı zaman daha rahat konuşur.

İyi evlilikler iyi eşlerle gerçekleşiyor. Siz iyi bir eş misiniz?

Bazen farkında olmadan soruları art arda sıralayıp sohbeti bir sorgulamaya dönüştürüyor olabilirsiniz. Biraz sakin olmaya çalışıp emir tonu kullanmamaya, sorularınızı azaltmaya, eşinizi suçlamaya ara verseniz nasıl olur? Biz söyleyelim: Kesinlikle harika olur! “Konuş benimle!”, “Neden bana anlatmıyorsun?” demek yerine “Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?” diye sorabilirsiniz. Size karşı rahat bir şekilde açılmasını istiyorsanız ona güven ve cesaret vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir