Çocuğun Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

beslenmeBeyaz ekmekten ziyade tam buğday ekmeği kullanırsanız hazırlayacağınız sandviç otomatikman daha besleyici olur. Sandviçe salam, sucuk gibi işlenmiş et ya da şekerli karışımlar koymaktan kaçının. Bunun yerine taze et, balık, yumurta, domates, salatalık ve yeşilliklerle dönüşümlü olarak çeşitlendirin hazırladığınız sandviçi. Peynir tam bir kalsiyum kaynağıdır; dolayısıyla zaman zaman sandviçe koymakta fayda var.

Meyve çeşitleri çocuğunuzun gün boyu enerjik kalmasını kolaylaştırır. Taze meyveleri dilimleyin ve üzerilerine kürdan batırarak hazırlayın ki daha iştah açıcı görünsün. Beslenme çantasına yoğurt da zaman zaman koyun. Yoğurt, oldukça sağlıklı bir ara öğün yiyeceğidir. Hem dilimlediğiniz meyveleri yoğurda koyarak da yiyebilir çocuğunuz.

beslenmeHavuç, salatalık, çeri domatesi gibi bazı sebzeleri de atıştırmalık olarak ekleyebilirsiniz beslenme çantasına. Biraz kuruyemiş de hem lezzetli hem de protein ve lif içeren bir ara öğün gıdası olarak dikkate almanız gereken yiyeceklerden.

Su, en ideal içecektir aslında. Şeker ve kimyasallar içeren içecekler besleyici değil, aksine çocuğunuza zarar vericidir. İçecek seçerken amacınız şekeri azaltmak, vitamin değerini yükseltmek olmalı. Örneğin ayran, günlük süt ya da bir termosun içinde sıkma meyve suyu koyabilirsiniz çantaya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir