Döşemelik kumaş seçerken dikkatli olun !

Döşemelik kumaş seçerken eminiz ilk önce desenlerine ve dokularına dikkat ediyorsunuz.oysa seçtiğiniz kumaşın desenleri ve dokusu kadar kalitesi ve dayanıklılığı da önemli.. her kumaşın farklı işlevi ve farklı artı ya da eksi yönleri var.burada önemli olan neyi istediğniz ve nasıl istediğiniz.

örneğin dayanlılıktan kastınız nedir.kumaşta dayanıklık süresi sürtünme sayısı ile doğru orantılıdır. döşemelik kumaş seçiminde bu noktaya çok dikkat etmelisiniz. döşemelik kumaşınızın leke tutup tumadığını ve ne kadar dayanlıklı olduğunu satıcınıza sorun ve bilgi aldıktan sonra seçim yapın.

Kumaş seçiminde sağlamlık ve yıkanabilirlik de önemli bir ayrıntıdır. Seçtiğiniz kumaşlar ışığa karşı dayanıklı, çabuk solmayan ve temizlenmesi kolay olmalıdır.

uzun süre kullanmak için sık dokunmuş kumaşları tercih etmelisiniz. Çünkü bunları kumaşları temizlemek daha kolaydır ve daha geç alev alırlar. Bazı kumaşlar kendi kendini koruma özelliğine sahiptir.

Döşemelik kumaşlara uygulanan scotchgard ve teflon gibi çeşitli apre türleri vardır. Bunlar kumaşın yanmaya dayanıklılığını, leke ve su tutmazlığını etkiler.

mümkün olduğunca yanmayan ve geç yanan kumaşları tercih edin. bu noktada kumaşın apre türlerine sahip olup olmadığının bilinmesi çok önemlidir.

kumaş seçerken türlerine dikkat edin :

İpek: Sağlıklı olmasının yanında ev tekstilinde seçkin bir yere sahip olan ipek, çok yüksek ısıda yıkanmamalı. İpek, düşük ısıda ve buharsız ütülenmeli. Terlemeye ve çitilenmeye karşı hassastır. Perde, duvar kaplaması ve yastıklarda kullanılabilir.

Pamuklu: Esnek bir tür olan pamuk, çabuk kırışır ve buna karşın ütülenmeye karşı dayanıklıdır. Renkli pamuk kumaşların ilk yıkamasını tek başına yapın. Ayrıca pamuk yüksek ısıda yıkandığında çekme yapar. Işığa karşı dayanıklı değildir ama bazı kumaş firmaları pamuklu kumaşlar için özel üretim teknikleri uygulayabiliyor.

Keten: Çok çabuk kırışabilen keteni elde soğuk su ile yıkayın. Kire dayanıklıdır ve yumuşak bir kumaş türüdür.

Yün: Sıcak suyla yıkandığında çeker, şekli bozulursa çabuk düzelir. Asarak kurutma yapmayın. Sararmaya eşilimlidir.

Sentetik kumaşlar
Polyester, naylon ve lycra gibi sentetik kumaşları ılık su ile yıkamalısınız. Kolay yanarlar, bu yüzden düşük ısıda buharsız ütülenmeli. Sentetik kumaşlar kolay buruşmaz.

Suni kumaşlar
Asetat, Rayon ve Viskoz suni kumaştır. Bu tür kumaşlar yumuşaktır ve kolay kolay renk atmazlar. Kolay yanabilen suni kumaşların nem emme kapasiteleri düşüktür.

Döşemelik kumaşlarda bakım ve temizlik

Leke olan yeri ıslak bezle saf sabun kullanarak silin ve durulayın. Çamaşır suyu ve deterjan kullanmayın. Saç kurutma makinesi ile fazla yaklaştırmadan kurutun. Sık sık elektrik süpürgesi ile tozunu alın. Koltuklarınızı güneş ışığına maruz bırakmayın. Yüksek ısı, kumaşlar için zararlıdır. Doğru bakşım ile döşemelik kumaşın ömrü uzar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir