Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde, doğal formüllerle ve en sağlıklı şekilde elma sirkesi yapıyoruz. Elma sirkesi yapmak zor bir şey değil. Hatta bana göre evde elma sirkesi yapmak son derece pratik ve ev yapımı elma sirkesinin tadı da çok güzel. Evde yaptığımız bu doğal elma sirkesini salatalarda ve diyetimizde gönül rahatlığı ile kullanabiliriz.

Elma sirkesi tarifi :

İstenilen miktarda elma

Elmanın yarısı miktarında su (örneğin 2 kilo elmaya 1 lt su)

Elmaları yeterince küçük şekilde doğruyoruz. Boyutu önemli değil sadece hem pişerken hem de sirke olma zamanını kısaltmak adına doğruyoruz.

Sonra bunları bir kapa koyup üzerine suyumuzu ilave ediyoruz. 2 kilo elmaya 1 lt su koyuyoruz. Oranı siz çoğaltıp azaltabilirsiniz. Bunlar kaynayınca komposto kıvamına gelecek. Sonra bu karışımı tatmanızda yarar var. Karışımınız yani kompostonuz tatlı olmalı.

Eğer tatlı değilse sirkeniz dönmez yani olmaz. O yüzden tadına bakın içilecek kıvamda tatlı olmalı. Sonra bu karışımı bir kaba koyunuz. Tercihen şişe, bidon, vb kaplar. Üzerini sakın kapatmayın bu karışım sirke oluncaya kadar hava almalı. O yüzden ince bir bezle sıkıca kapatınız ki bu sadece içine istemediğimiz şeyler kaçmasın. Son olarak bunu bir kenarda saklayınız.

Sirkemizin olduğunu nasıl anlarız?

Üzerinde beyaz bir tabaka oluşur. Bu tabaka tamamen oluştuğunda sirkenizi tadınız. Sirke hazır olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir